Z dokumentu opracowanego przez portal Gumtree.pl we współpracy z analitykami instytutu DELab Uniwersytetu Warszawskiego, wynika, że uśredniony koszt wynajęcia najpopularniejszego typu lokalu, czyli mieszkania dwupokojowego, w Warszawie wynosił we wrześniu

2587zł, czyli przekraczał połowę średniego wynagrodzenia.

 

Oznacza to, że młodych Polaków po prostu nie stać na samodzielne wynajmowanie mieszkania. Często decydują się więc na flatsharing, czyli współnajem.

 

Nauka tolerancji

 

Respondenci, zarówno ankiety internetowej, jak i badań focusowych, zostali zapytani o ich stosunek do osób homoseksualnych jako potencjalnych współlokatorów.

 

37 proc. polskich studentów uważa, że mieszkanie z gejem jest nie do przyjęcia. Kobiety wykazują zdecydowanie większą otwartość: jedynie 19,6 proc. studentek nie chciałoby mieszkać z osobą homoseksualną. Badania jakościowe wskazały, że większą tolerancją wśród mężczyzn cieszą się lesbijki.

 

Problemem byłby także obcokrajowiec jako współlokator. 23,4 proc. badanych czułoby się niekomfortowo wynajmując mieszkanie z cudzoziemcem. Jeśli chodzi o mężczyzn, 26,3 proc. z nich nie chciałoby mieszkać z osobą innej narodowości, podczas gdy 53 proc. kobiet nie miałoby z tym problemu.

 

Jak wynika z badań, najgorzej postrzegane jako potencjalni współlokatorzy są dzieci. Aż 63 proc. ankietowanych zadeklarowało, że mieszkanie z osobą posiadającą dziecko (lub dzieci) byłoby dla nich problemem.

 

Co ciekawe współlokator zażywający narkotyki to problem dla 59,8 proc. studentów, a pijący zbyt dużo alkoholu - dla ok. 55 proc. Współlokatora palącego papierosy nie chciałaby mieć połowa ankietowanych.

 

Przyjaźnie i romanse

 

W raporcie uwzględniono też informacje dotyczące relacji między współlokatorami.Tylko co dziesiąty student zupełnie nie dogaduje się ze swoimi współlokatorami, a 8 proc. badanych stwierdziło, że nie utrzymuje ze współlokatorami żadnych relacji. 38,6 proc. ankietowanych zaprzyjaźniło się natomiast z jednym lub kilkorgiem współwynajmujących.

 

Chętniej zaprzyjaźniają się kobiety.

 

Jedynie 4 proc. pytanych studentów poszło o krok dalej – uprawiało seks ze swoim współlokatorem/współlokatorką lub związało się z nim/nią na stałe (3,9 proc.).

 

Okazuje się, że kwestią najbardziej drażliwą jest utrzymywanie porządku w mieszkaniu, którą - jako konfliktogenną - wskazało ponad 70 proc. wynajmujących.

 

polsatnews.pl