12-latka została matką. Była zbyt drobna, by urodzić siłami natury

Polska
12-latka została matką. Była zbyt drobna, by urodzić siłami natury
Flickr/Lars Plougmann/CC BY-SA 2.0

Dziecko przyszło na świat w zeszłym tygodniu w szpitalu w Kielcach. - Matka nie do końca rozumiała, co się tak naprawdę dzieje - powiedzieli lekarze portalowi "Echo dnia". Zarówno noworodek, jak i matka czują się dobrze. Ojciec dziecka, 29-letni Józef J., usłyszał zarzut doprowadzenia małoletniej poniżej lat 15 do obcowania płciowego.

12-latka to najmłodsza matka, jaka rodziła w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Zaszła w ciążę, gdy była w piątej klasie szkoły podstawowej. Do współżycia doszło w Wałbrzychu, dlatego śledztwo prowadzi tamtejsza prokuratura rejonowa.

 

Jak powiedział polsatnews.pl Marcin Witkowski, prokurator rejonowy w Wałbrzychu, wszczęto je już w lutym 2016 roku, kiedy o możliwości wykorzystania seksualnego 12-latki poinformowała śledczych pełnomocnik prezydenta  Wałbrzycha do spraw mniejszości romskiej. Po tym zawiadomieniu dziewczynkę umieszczono w placówce wychowawczej.

 

W lipcu 12-latka zgłosiła się w zaawansowanej ciąży do szpitala w Kielcach. Lekarze z tego szpitala od lipca prowadzili jej ciążę.

 

- Matka z dzieckiem opuścili już szpital. Ponieważ dysponujemy odpowiednią kadrą i sprzętem, do naszej klinki położnictwa i ginekologii kierowane są najtrudniejsze przypadki z całego województwa - powiedziała nam Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala. Jak podała, od 2015 roku w placówce urodziło czternaście niepełnoletnich matek. Siedem z nich w czasie porodu miało 17 lat. Do tej pory najmłodsza miała lat 14.

 

- Ojciec dziecka zarzuty usłyszał 30 maja 2016 r. 13 czerwca przesłuchany. Odpowiada z wolnej stopy. Jeśli nie nastąpią nowe okoliczności w sprawie, w niedługim czasie skierujemy przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu - powiedział prokurator Witkowski.

 

Mężczyźnie grozi od 2 do 12 lat więzienia.

 

polsatnews.pl, echodnia.eu

ml/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze