USA: wybuch bomby na trasie biegu

Świat
Pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne

Bomba była ukryta w śmietniku na trasie charytatywnego biegu w New Jersey. Nikomu nic się nie stało, ale organizatorzy odwołali wydarzenie i ewakuowali wszystkich uczestników imprezy, a także okolicznych mieszkańców w obawie, że może dojść do kolejnych wybuchów. Odwołano także zaplanowane na weekend Święto Morza.

Ładunek domowej roboty eksplodował ok. 9:35 lokalnego czasu w Seaside Park. Pięć minut po zaplanowanym starcie charytatywnego biegu na 5 km. Bieg był jednak opóźniony z powodu plecaka, który wzbudził podejrzenia policji. Okazało się, że należał do licealisty, jednego z uczestników biegu i nie stanowił zagrożenia.

Impreza została zorganizowana w celu zebrania pieniędzy dla amerykańskich weteranów piechoty morskiej oraz rodzin marynarzy, którzy zginęli podczas służby.

Materiał wybuchowy umieszczono w metalowej rurze dla zwiększenia siły rażenia.

Nie poinformowano o możliwych motywach ataku.

Ładunków mogło być więcej

Jak poinformował portal NJ.com, w pobliżu miejsca eksplozji znaleziono także drugi ładunek. Nie wiadomo jednak, czy został zdetonowany. Służby podejrzewają, że mogło być więcej ładunków, które były połączone, ale ostatecznie nie wybuchły.

W pobliżu trasy biegu znajdowało się ok. 3 tys. osób, w tym 1,6 tys. biegaczy.

W 2013 r. w trakcie maratonu w Bostonie dwaj bracia z Czeczenii wysadzili domowej roboty bomby w pobliżu mety wyścigu. Zginęły trzy osoby, a 264 zostały ranne.