Wiceszef MON przypomniał o wybuchu agresji ZSRS na Polskę w 1939 r. i nawiązał do zmiany na stanowisku szefa muzeum.

 

- Dzisiaj jest wigilia strasznych chwil sprzed 77 lat, ale dzisiaj jest również wigilia dnia, kiedy wygasa kadencja pana dyrektora Wawra na stanowisku dyrektora Muzeum Wojska Polskiego - powiedział polityk. - Jego następca to dr Adam Buława - powiedział Fałkowski w piątek podczas otwarcia wystawy o Jerzym Łojku w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Jak dodał, dyrektorskie obowiązki w Muzeum Wojska Polskiego Buława obejmie od najbliższego poniedziałku - 19 września.

 

Wiceszef MON podziękował jednocześnie prof. Zbigniewowi Wawrowi za dotychczasową pracę. W ubiegłym tygodniu Wawer - znawca m.in. Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w tym II. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa i Bitwy pod Monte Cassino - został powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pełnomocnika ministra kultury przy "realizacji czynności związanych z połączeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzeniem państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

 

Adam Buława jest doktorem nauk historycznych, wykładowcą akademickim - adiunktem w Instytucie Nauk Historycznych na Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczy tam m.in. historii Polski w czasach zaborów i historii XIX w. - powszechnej, Polski i Kościoła. Jako radny PiS od 19 grudnia 2014 r. sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Dzielnicy Żoliborz. W samorządzie pracował m.in. w komisjach ekologii, spraw społecznych, kultury, edukacji i sportu, budżetowej. Był przewodniczącym Komisji Planowania Przestrzennego Rady Dzielnicy w kadencjach 2002-2006 i 2010-2014.

 

PAP