Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że "Missa in honorem Sancti Adalberti" jest pierwszą w historii polskiej muzyki mszą ku czci św. Wojciecha. Została skomponowana na chór, instrumenty dęte blaszane, kotły i dzwony rurowe. W rolę wykonawcy wcieli się też 966-osobowa publiczność.

 

- Zapisana w specjalnej partyturze partia wiernych obejmuje m.in. szept, recytację, śpiew, używanie dzwonków, papieru, imitację szumu wiatru czy padającego deszczu - poinformowała w imieniu organizatorów koncertu Katarzyna Banaszak.

 

Poznańskim Chórem Kameralnym pokieruje Bartosz Michałowski. Jak podkreślił, "Missa in honorem Sancti Adalberti" jest najprawdopodobniej pierwszym w historii polskiej muzyki utworem, w którym publiczność staje się współwykonawcą. Dodał, że to także jedno z nielicznych tego typu dzieł w światowej literaturze muzycznej.

 

Organizatorzy wydarzenia zapewniają: by wziąć czynny udział w koncercie, nie jest potrzebne przygotowanie muzyczne. Specjalną instrukcję oraz potrzebne materiały uczestnicy mogą znaleźć na stronie missa966.pl. Tam też można zarejestrować swój udział w wydarzeniu.

 

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

 

Powstanie i prawykonanie dzieła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis.

 

PAP