Msza św. Wojciecha kompozycji Urbaniaka w poznańskiej Farze

Kultura
Msza św. Wojciecha kompozycji Urbaniaka w poznańskiej Farze
Google Maps
W pierwszej w historii polskiej muzyki mszy ku czci św. Wojciecha będzie mogło śpiewać 966 wiernych. Organizatorzy podkreślają, że przygotowanie muzyczne nie jest konieczne.

"Missa in honorem Sancti Adalberti" (Msza ku czci św. Wojciecha) zostanie wykonana w sobotę w poznańskiej Farze. Jest to kompozycja przeznaczona na chór, instrumenty i 966 wiernych. Twórcą dzieła powstałego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski jest Łukasz Urbaniak, a pomysłodawcą wydarzenia - poznański dyrygent, dyrektor Poznańskiego Chóru Kameralnego Bartosz Michałowski.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że "Missa in honorem Sancti Adalberti" jest pierwszą w historii polskiej muzyki mszą ku czci św. Wojciecha. Została skomponowana na chór, instrumenty dęte blaszane, kotły i dzwony rurowe. W rolę wykonawcy wcieli się też 966-osobowa publiczność.

 

- Zapisana w specjalnej partyturze partia wiernych obejmuje m.in. szept, recytację, śpiew, używanie dzwonków, papieru, imitację szumu wiatru czy padającego deszczu - poinformowała w imieniu organizatorów koncertu Katarzyna Banaszak.

 

Poznańskim Chórem Kameralnym pokieruje Bartosz Michałowski. Jak podkreślił, "Missa in honorem Sancti Adalberti" jest najprawdopodobniej pierwszym w historii polskiej muzyki utworem, w którym publiczność staje się współwykonawcą. Dodał, że to także jedno z nielicznych tego typu dzieł w światowej literaturze muzycznej.

 

Organizatorzy wydarzenia zapewniają: by wziąć czynny udział w koncercie, nie jest potrzebne przygotowanie muzyczne. Specjalną instrukcję oraz potrzebne materiały uczestnicy mogą znaleźć na stronie missa966.pl. Tam też można zarejestrować swój udział w wydarzeniu.

 

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

 

Powstanie i prawykonanie dzieła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze