Jedna piąta ludzi w Niemczech to imigranci. Polacy w czołówce

Świat
Jedna piąta ludzi w Niemczech to imigranci. Polacy w czołówce
PAP/EPA/Ralf Hirschberger
Kanclerz Niemiec Angela Niemiec mówiła o kryzysie imigranckim na międzynarodowej konferencji dla mediów M100 w Poczdamie.

Co piąty mieszkaniec Niemiec jest imigrantem lub pochodzi z rodziny imigranckiej - podał w piątek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Odsetek takich osób zwiększył się w 2015 roku o 4,4 proc. do 21 proc. i jest najwyższy w powojennej historii Niemiec.

W zeszłym roku w liczących 81,4 mln mieszkańców Niemczech mieszkało 17 mln osób mających imigranckie pochodzenie.

 

W czołówce Turcy, Polacy i Rosjanie

 

Krajami, z których pochodzi najwięcej migrantów, są Turcja, Polska i Federacja Rosyjska - czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej niemieckiego odpowiednika GUS.

 

Wielu imigrantów pochodzi też z krajów dostarczających Niemcom Zachodnim od lat 60. siły roboczej - Włoch i Grecji.

 

Z danych statystycznych wynika, że osoby o korzeniach imigranckich są z reguły młodsze niż rodowici Niemcy. Wśród dzieci poniżej piątego roku życia imigranci stanowią 36 proc., a wśród osób do 18 lat - jedną trzecią.

 

Mniejsze szanse imigrantów

 

Imigranci są natomiast gorzej wykształceni - znacznie częściej nie mają skończonej żadnej szkoły lub tylko szkołę podstawową. W przedziale wiekowym 25-35 lat trzy razy więcej imigrantów nie ma żadnego zawodu.

 

Autorzy statystyki zaznaczają, że sukcesy w nauce i zawodzie zależą w dużym stopniu od kraju pochodzenia. W grupie osób między 25 a 35 lat maturę miało 88 proc. imigrantów pochodzących z Chin i tylko 16 proc. osób pochodzących z Turcji.

 

Federalny Urząd Statystyczny uwzględnił w swoim badaniu osoby, które w momencie narodzin nie miały niemieckiego obywatelstwa oraz osoby, których przynajmniej jeden rodzic nie miał od urodzenia niemieckiego paszportu.

 

Rzeczywista liczba imigrantów może być większa

 

Badanie powstało na podstawie danych uzyskanych w wyniku przepytania przez ankieterów 1 proc. mieszkańców Niemiec. Federalny Urząd Statystyczny zastrzega, że w rzeczywistości liczba imigrantów może być jeszcze wyższa, gdyż dane nie obejmują uchodźców, którzy przybyli do Niemiec pod koniec zeszłego roku i zakwaterowani zostali w ośrodkach dla imigrantów.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze