Twórcą kultowego komiksu był Janusz Christa. Pierwszy pasek z przygodami Kajka i Kokosza ukazał się w 1972 r. Kolejne albumy wydawano do 1990 r. Niedługo później wybitny scenarzysta i rysownik przestał tworzyć, ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Zmarł w 2008 r.

 

Za kontynuację serii odpowiada Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu. Za zgodą i ze wsparciem wnuczki Christy, Pauliny, podjął się znalezienia odpowiednich twórców, którzy we własnym niepowtarzalnym stylu, ale w duchu opowieści Christy, stworzą nowe przygody słowiańskich wojów.


- Gdyby to było łatwe, Egmont (wydawnictwo, które wydaje "Kajka i Kokosza" - red.) już dawno znalazłby wiernego naśladowcę. A do opowiedzenia zostało jeszcze mnóstwo historii - powiedział Krzysztof Janicz, autor jednego ze scenariuszy i twórca biografii Janusza Christy.


Do współpracy przy tworzeniu nowych przygód zaangażowano Macieja Kura, Piotra Bednarczyka, Tomasza Samojlika, Sławomira Kiełbusa, Norberta Rybarczyka i Krzysztofa Janicza.

 


Wraca stare Mirmiłowo


Jak podkreślił Kur, fani chcą zobaczyć stary świat Christy i że wszystko ma się w nim dobrze. - A nie‚ "patrzcie, dzieciaki! Oto cool Mirmiłowo XXI wieku!". Zbójcerze grają w Hegemon Go, Łamignat zostaje graficiarzem, a tu mamy serię obligatoryjnych dowcipów o hipsterach i cytatów z filmów i reklam, które będą przedawnione za półtora miesiąca! - podkreślił.


Jak podkreśliło wydawnictwo, powrócą "starzy bohaterowie,  rozbójnik Łamignat i jego ukochana żona Jaga, fajtłapowaci Zbójcerze na czele z Hegemonem, niesforny smok Miluś, a także sami tytułowi bohaterowie, lecz w dziecięcej postaci".

 

booklips.pl