60-letni pan Stanisław ze Słubic 4 lata temu miał udar mózgu. Od tego czasu jest przykuty do inwalidzkiego wózka. 8 lipca tego roku mężczyzna wybrał się na Miejskie Święto Hanzy - największą imprezę plenerową organizowaną wspólnie przez Słubice i graniczący z nimi Frankfurt.

 

Kosztowna wycieczka do Niemiec

 

- Wybrałem się do miasta na spacer. Pokręciłem się po mieście (granicznym) i  przejechałem na stronę niemiecką, do Frankfurtu. Wtedy zaczął mnie uwierać but na nodze. Trochę zsunąłem go, żeby rozluźnić ucisk. I but mi spadł. Gdy starałem się go podnieść, to żem ześlizgnął się z siedzenia wózka – opowiada Stanisław Taniukiewicz.

 

Całe zdarzenie dostrzegli funkcjonariusze niemieckiej policji, którzy wezwali pogotowie. Załoga przybyłej na miejsce karetki wspólnie z policjantami pomogła panu Stanisławowi usiąść z powrotem na wózku.

 

- Przyjechała karetka, coś tam poszwargotali z policjantami, pomogli mi wsiąść na wózek. Tyle, że ja w ogóle nie potrzebowałem pomocy. Ten policjant wezwał karetkę, widocznie dla własnej potrzeby. Mi nic nie dolegało. Tylko tłumaczyłem, że jestem po udarze – opowiada pan Stanisław.

 

NFZ umywa ręce

 

Po tygodniu od zdarzenia pan Stanisław dostał list z niemieckiego szpitala. Okazało się, że musi zapłacić 553 euro za udzieloną mu pomoc. - To za przyjazd karetki i udzielenie pomocy - wyjaśnia.

 

- W takich przypadkach pacjent musi wyłożyć pieniądze sam, a następnie zwrócić się do NFZ o zwrot za udzielone świadczenie. Fundusz zwraca pieniądze tylko do kosztów, jakie pacjent poniósłby na terenie Polski. Czyli musimy wycenić, ile takie samo świadczenie kosztowałoby na terenie Polski i tylko tyle możemy zwrócić - informuje Tomasz Migacz, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców w lubuskim NFZ.

 

- Ja mam rentę tylko. To jest 1350 zł. Nie wiem, kto z takich normalnie pracujących Polaków mógłby zapłacić w jednym miesiącu taką kwotę - mówi Taniukiewicz.

 

Sytuacji pana Stanisława nie zmienia nawet fakt posiadania przez niego Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niepełnosprawny mężczyzna tak czy inaczej będzie musiał zapłacić niemieckiemu szpitalowi.

 

- Gdyby okazał tę kartę, to najprawdopodobniej nie zostałby obciążony kosztami za udzielone świadczenie, a przynajmniej nie powinien zostać obciążony - powiedział Tomasz Migacz, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców w lubuskim NFZ.

 

Pan Stanisław nie ma skąd wziąć wymaganej kwoty. NFZ nie jest w stanie mu pomóc w tej sytuacji. Mężczyzna jest załamany.

 

Więcej materiałów z programu "Interwencja" można znaleźć tutaj.

 

Interwencja