Delegacja Komisji Weneckiej rozpocznie dziś dwudniową wizytę w Polsce, która poprzedza wydanie jej opinii na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.  - To świadectwo oderwania Unii od rzeczywistości - stwierdził. 

 

Pytany o to, co nastąpi po wyjeździe członków Komisji, wicepremier stwierdził, że trzeba przygotować kolejny projekt ustawy dotyczący TK, bowiem "kompromis wokół tej sprawy jest Polsce pilnie potrzebny".

 

Jego zdaniem, jeśli opozycja nie zaakceptuje projektu przygotowanego przez "grupę ekspertów pracującą pod auspicjami marszałka Kuchcińskiego", czeka nas długotrwały kryzys.

 

Podejście Ujazdowskiego "nadmiernie idealistycznie"

 

Bartosz Kurek zapytał o usunięcie z Komitetu Politycznego PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który w sprawach TK miał odmienne zdanie od władz partii.

 

- Pan poseł formułuje  ważne argumenty, natomiast abstrahuje za bardzo od kontekstu politycznego. Będąc w Brukseli w dużo mniejszym stopniu, niż my działający w Polsce, dostrzega jak bardzo ta sprawa jest wykorzystywana politycznie przez opozycję – odpowiedział gość "Nowego Dnia z Polsat News".

 

Zaznaczył, że nie przechodzi koło podnoszonych przez Ujazdowskiego argumentów obojętnie. - Są w nich rzeczy, które nam, politykom obozu Zjednoczonej Prawicy, dają do myślenia. Tym nie mniej podejście posła jest nadmiernie idealistycznie – przekonywał.

 

Przeciwnik gimnazjów

 

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdził również, że jest zdecydowanym zwolennikiem likwidacji gimnazjów. - Przede wszystkim dlatego, że ich konsekwencją było skrócenie nauki w liceum do 3 lat. My rektorzy, bo przez wiele lat byłem rektorem, mieliśmy poczucie, że z roku na rok trafiają do nas kolejne roczniki maturzystów, które są bardzo spolaryzowane. Z jednej strony jest coraz więcej ludzi świetnie wykształconych, absolwentów najlepszych liceów, ale z drugiej strony średni poziom wykształcenia szkolnego się obniża - podsumował.  

 

PAP