Po spotkaniu w Pradze z prezydentem Czech Miloszem Zemanem Norbert Hofer ocenił, że po przyłączeniu Austrii Grupa Wyszehradzka miałaby silniejszą pozycję w Unii Europejskiej.

 

 - Norbert Hofer zaprezentował swój projekt Unii w Unii, co z grubsza odpowiada idei rozszerzonej Grupy Wyszehradzkiej - powiedział rzecznik prasowy Zemana Jirzi Ovczaczek.

 

Agencja AFP przypomina, że już w 2001 roku Austria przedstawiła podobny projekt "strategicznego partnerstwa" z krajami byłego bloku wschodniego kandydującymi wówczas do UE, który jednak nie zyskał ich uznania.

 

W Pradze Hofer ofiarował Zemanowi w prezencie przywieziony z Wiednia tort Sachera.


Druga tura wyborów przesunięta

 

Powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii, planowana pierwotnie na 2 października, zostanie przełożona na 4 grudnia - poinformowała wcześniej agencja APA.

 

Powodem są wadliwe koperty z kartami do głosowania. Wśród kopert z kartami odebranych już przez wielu zamierzających głosować pocztą wyborców są i takie, które po zaklejeniu zaczynają się rozpadać - czego efektem jest utrata urzędowej ważności. Winna jest najprawdopodobniej drukarnia, która nie zadbała o odpowiednią jakość kleju.

 

W drugiej turze 22 maja Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem.

 

FPOe złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek zaskarżający oficjalny rezultat głosowania. 1 lipca Trybunał nakazał powtórzenie drugiej tury wyborów prezydenckich, co uzasadnił nieprawidłowościami w przeliczaniu głosów oddanych pocztą w 14 okręgach i przedwczesnym ujawnianiem wyników głosowania.

 

PAP