Zabytkowy cmentarz, znajdujący się na wzgórzu Pustki w Łużnej, jako reprezentant całego systemu Cmentarzy Wojennych z Okresu I Wojny Światowej, został nominowany do Znaku Dziedzictwa Europejskiego, przez Europejski Panel Niezależnych już 2 grudnia 2015 roku.


Cmentarz stanowi wielonarodowe dziedzictwo kulturowe, unikatowe na skalę europejską, które promuje wartości takie jak godność ludzka, równość i braterstwo różnych ludzi różnych narodów, pojednanie i pokój. Stanowi też wymiar duchowy, religijny, naukowy, artystyczny. Jest miejscem pamięci historycznej, kształtowania świadomości obywateli, edukacji historycznej, przyjaźni i pokoju dla obecnych oraz przyszłych pokoleń. To także miejsce integracji społeczeństw wielu narodów i ludzi o różnym doświadczeniu historycznym.

 

Cztery Znaki Dziedzictwa Europejskiego w Polsce 


Zabytkowy cmentarz jest często odwiedzany przez turystów, którzy podążają szlakami I wojny światowej. Obiekt odwiedza około 5 tys. osób rocznie, a po otrzymaniu Znaku Dziedzictwa Europejskiego liczba odwiedzających ma szansę wzrosnąć do 25 tys. osób.

 

- Dla nas jest to wielki zaszczyt, tym bardziej że w kraju tym znakiem zostały odznaczone takie obiekty historyczne jak: brama Stoczni Gdańskiej, Konstytucja 3 Maja, Unia Lubelska, a nasz cmentarz jest czwartym odznaczonym - podkreślał wójt gminy Łużna Kazimierz Krok.   

 

Polsat News, gorlice.tv