Występując przed dziennikarzami minister finansów Słowacji Peter Każimir dodał, że większy stopień pewności przynosi firmom przygotowywany przez Komisję Europejską projekt w sprawie wprowadzenia wspólnej skonsolidowanej podstawy świadczeń podatkowych.


- Przewidywalność naszych polityk podatkowych ma istotne znaczenie dla tego, by nasz (unijny) rynek był bardziej zdolny do konkurowania na płaszczyźnie globalnej. Trzeba uczynić więcej, łącznie z transgraniczną harmonizacją reguł (podatkowych), by zapobiec podatkowej niepewności - powiedział Każimir.


Podatek od Apple


W centrum uwagi dwudniowego nieformalnego spotkania znalazła się niedawna decyzja Komisji Europejskiej nakazująca Irlandii, by wyegzekwowała od koncernu elektronicznego Apple wartość udzielonych mu nieuzasadnionych ulg podatkowych w kwocie 13 mld euro. Irlandia oraz Apple zapowiedziały odwołanie się od tej decyzji, co może dać w efekcie przewlekłe postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.


Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział, że o walce z unikaniem podatków rozmawiano w Bratysławie zarówno w kontekście sprawy Apple, jak i na płaszczyźnie ogólnej. - Byliśmy zgodni, że musimy dalej iść tą już wytyczoną drogą - zaznaczył.


Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen potwierdził, że wkrótce przedstawi ona ponownie projekt rozwiązania kwestii wspólnej skonsolidowanej podstawy świadczeń podatkowych. Jak zapewnił, wyjdzie on naprzeciw przedsiębiorstwom, nie obciąży firm dodatkowymi wydatkami administracyjnymi i zagwarantuje większą pewność podatkową.

 

PAP