Tematami rozmów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z premier May były także: stan przygotowań do Brexitu, kryzys na Ukrainie, umowa UE-Turcja i porozumienie klimatyczne. Rozmowy na Downing Street 10 w Londynie były pierwszym formalnym spotkaniem brytyjskiej premier z Tuskiem po objęciu przez nią stanowiska szefa rządu w połowie lipca.


Tusk zaznaczył w wypowiedzi dla mediów, że oczekuje od Wielkiej Brytanii uruchomienia procedury wyjścia z Unii Europejskiej - tzw. artykułu 50. - "najszybciej, jak to będzie możliwe". Jak podkreślił, to wspólne stanowisko 27 państw członkowskich wspólnoty. "Piłka jest po waszej stronie" - powiedział.


Komentując przebieg rozmów, rzeczniczka May zaznaczyła jednak, że premier jednoznacznie wykluczyła w rozmowie z Tuskiem rozpoczęcie tego procesu przed końcem bieżącego roku.


Nieformalny szczyt członków UE bez Wielkiej Brytanii


Pośród tematów, które były omawiane, znalazły się między innymi sytuacja na wschodzie Ukrainy, przyszłość relacji handlowych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, a także kryzys uchodźczy, umowa UE-Turcja i porozumienie klimatyczne z ubiegłorocznej konferencji paryskiej, które wciąż czeka na brytyjską ratyfikację.


W przyszłym tygodniu w Bratysławie odbędzie się nieformalny szczyt 27 państw członkowskich, bez udziału Wielkiej Brytanii, na którym liderzy mają rozmawiać o przyszłości Wspólnoty.


Pierwsze spotkanie Rady Europejskiej z udziałem premier May odbędzie się 20-21 października w Brukseli.

 

PAP