Singapur najdroższym miastem na świecie. Nowy ranking

Świat
Singapur najdroższym miastem na świecie. Nowy ranking
Singapur, fot. Flickr/Leong Him Woh/CC BY-SA 2.0

Azjatyckie państwo-miasto po raz kolejny zajęło pierwsze miejsce w rankingu najdroższych miast świata. Jak uplasowały się europejskie miasta? W pierwszej dziesiątce znalazło się ich w sumie sześć. W tym tylko jedno ze strefy euro.

Firma Economist Intelligence Unit dwa razy do roku publikuje raport na temat kosztów życia w miastach na całym świecie. W swoim opracowaniu "Worldwide Cost of Living" bierze pod uwagę ponad 4 tys. czynników, m.in. koszty jedzenia, ceny paliw, chemii, wysokość czesnego za szkoły, czynszów czy wynagrodzenia.

 

Oprócz Singapuru w pierwszej trójce są jeszcze Zurych i Hongkong. Tuż za nimi znalazła się Genewa. Na piątym miejscu uplasował się Paryż - jedyne miasto strefy euro w pierwszej dziesiątce rankingu.

 

Zmiana kursów walut powodem zmian w czołówce

 

Z raportu EIU wynika, że zmiana kursu franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego zdecydowała o przesunięciach na szczycie listy. Nowy Jork znalazł się w tym roku na miejscu siódmym - pierwszy raz w czołowej dziesiątce. Drogi dolar sprawił, że koszty utrzymania w dużych miastach w USA stały się jeszcze wyższe. Osłabił się natomiast dolar australijski, przez co Sydney i Melbourne spadły do drugiej dziesiątki rankingu.

 

W europejskich miastach mocno wzrosły koszty miejskich rozrywek, a w azjatyckich - utrzymania.

 

10 najdroższych miast:

 

1. Singapur

2. Zurych

3. Hongkong

4. Genewa

5. Paryż

6. Londyn

7. Nowy Jork

8. Kopenhaga

9. Seul

10. Lozanna

 

eiu.com

zdr/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze