Konflikt izraelsko-palestyński. Prezydent Abbas o ustanowieniu niezależnych państw: Palestyny i Izraela

Polska
Konflikt izraelsko-palestyński. Prezydent Abbas o ustanowieniu niezależnych państw: Palestyny i Izraela
PAP/Jacek Turczyk

- Będziemy dążyć do powrotu do rozmów pokojowych, przestrzegania prawodawstwa międzynarodowego i ustanowienia dwóch niezależnych państw: Izraela i Palestyny - mówił we wtorek prezydent Palestyny Mahmud Abbas na konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Polski prezydent zapewnił, że nasz kraj będzie zabiegał o rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Andrzej Duda i Mahmud Abbas rozmawiali także o powstaniu strefy gospodarczej polsko-palestyńskiej w Palestynie i współpracy kulturalnej. Prezydent Duda zadeklarował, że Polska nadal będzie udzielać pomocy rozwojowej Palestynie. Poinformował, że planuje wizytę w Palestynie i Izraelu w styczniu przyszłego roku.

 

Duda podkreślił, że rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego "leży Polsce na sercu". - Uczestniczymy w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, w lipcu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uczestniczył w rozmowach paryskich, dotyczących rozwiązania wszystkich kwestii konfliktowych pomiędzy Palestyną a Izraelem. Wierzymy w to i będziemy jako Polska cały czas zabiegali, aby ten konflikt się rozwiązał, aby doszło do uspokojenia sytuacji, aby w przyszłości dwa państwa mogły istnieć, koegzystując ze sobą, a przede wszystkim zapewniając bezpieczeństwo swoim obywatelom - powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Abbasem.

 

Jak podkreślił Abbas, rozmowa z prezydentem Dudą dotyczyła m.in. możliwości powrotu do procesu pokojowego, który - według niego - utknął w martwym punkcie ze względu na stanowisko rządu Izraela. - Obecnie potrzebujemy USA, UE, politycznie i gospodarczo, szczególnie na rzecz odbudowania naszej infrastruktury, również gospodarczej - zaznaczył.

 

Wznowiony w lipcu 2013 r. izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 r., nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa. Większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.

 

- Zapewniłem prezydenta, że będziemy dążyć na rzecz powrotu do rozmów pokojowych, przestrzegania prawodawstwa międzynarodowego, ustanowienia dwóch niezależnych państw Palestyny i Izraela, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej i Zachodniej, żyjących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie - dodał palestyński przywódca.

 

Gospodarcza strefa palestyńsko-polska

 

Jak podkreślił, rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły także powołania specjalnej strefy ekonomicznej palestyńsko-polskiej na ziemiach palestyńskich oraz możliwości stabilizacji sytuacji geopolitycznej na świecie. - Przyszłość kolejnych pokoleń leży w naszych rękach, a pokój między Izraelem a Palestyną leży w interesie nas wszystkich - zaznaczył Abbas.

 

- Bardzo się cieszę z propozycji, która dzisiaj padła, aby rozpocząć rozmowy na temat powstania strefy gospodarczej polsko-palestyńskiej w Palestynie, tak jak inne państwa, która już takie strefy mają. Dziękuję za tę propozycję. Jestem przekonany, że będzie tutaj zainteresowanie ze strony polskiego rządu i polskiego biznesu, aby tę inicjatywę zrealizować i rozwinąć - zaznaczył.

 

Poinformował, że rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła też palestyńskiej inicjatywy odbycia dialogu międzynarodowego między przedstawicielami trzech religii objawionych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Abbas podziękował także za wsparcie Polski w finansowaniu remontu i odbudowy Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

 

Polska w procesie pokojowym na Bliskim Wchodzie

 

- Polska będzie zabiegała, aby konflikt izraelsko-palestyński się rozwiązał, aby doszło do uspokojenia sytuacji - zadeklarował we wtorek prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem. Duda podkreślił, że rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego "leży Polsce na sercu".

 

- Uczestniczymy w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, w lipcu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uczestniczył w rozmowach paryskich, dotyczących rozwiązania wszystkich kwestii konfliktowych pomiędzy Palestyną, a Izraelem. Wierzymy w to, i będziemy jako Polska cały czas zabiegali, aby ten konflikt się rozwiązał, aby doszło do uspokojenia sytuacji, aby w przyszłości dwa państwa mogły istnieć, koegzystując ze sobą - powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Abbasem.

 

"Palestyna może liczyć na Polskę"

 

Duda wyraził nadzieję, że jego wizyta w styczniu przyszłego roku w Izraelu i Palestynie, będzie owocna. - Leży mi na sercu po pierwsze rozwiązanie wszystkich kwestii konfliktowych w regionie, po drugie, nie ukrywam, że leży mi na sercu, także los chrześcijan na Bliskim Wschodzie - podkreślił.

 

Prezydent poinformował też, że w listopadzie udaje się do Jordanii. - Chciałbym, żeby Polska była aktywna w tym regionie i żebyśmy drogą dyplomatyczną przyczynili się do rozwiązania wszystkim kwestii konfliktowych, a tam, gdzie dzisiaj toczy się wojna, żebyśmy pomogli w przywróceniu ładu, który oznacza przestrzeganie prawa międzynarodowego - zaznaczył.

 

Duda zadeklarował również, że Polska - tak jak to ma miejsce od lat - nadal będzie udzielała Palestynie pomocy rozwojowej. - Zapewniłem, że Palestyna może liczyć na Polskę - oświadczył prezydent.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze