We wtorek XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Trzy tysiące gości z 50 krajów

Biznes
We wtorek XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Trzy tysiące gości z 50 krajów
Flickr/Piotr Drabik/CC BY 2.0
XXIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Zdjęcie archiwalne.

Premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki, szefowie resortów m.in. energii, skarbu i kultury oraz prezesi największych polskich spółek będą gośćmi XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy. W rozpoczynającym się we wtorek wydarzeniu ma wziąć udział ponad 3 tys. osób z ok. 50 krajów.

Do Krynicy przyjadą też komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics oraz specjalny pełnomocnik ds. wspierania wolności wyznaniowej i światopoglądowej poza UE Ján Figeľ.


W tegorocznej, 26. edycji krynickiego forum spodziewanych jest ponad 3 tysiące uczestników z ponad 50 krajów. Podczas trzydniowego spotkania wymienią oni poglądy nt. oceny aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie. Temat przewodni tegorocznej konferencji to "Europa w obliczu wyzwań - zjednoczeni czy podzieleni?".


W kilkunastu ścieżkach programowych zaplanowanych jest 6 sesji plenarnych oraz ponad 150 paneli dyskusyjnych, wykładów i debat. Goście Forum m.in. podsumują warszawski szczyt NATO, odpowiedzą na pytania związane z przyszłością UE po Brexicie, przyjrzą się współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej, skomentują bieżącą sytuację na Ukrainie, a także omówią przyszłość stosunków Polski z Federacją Rosyjską.


Podczas pierwszego dnia Forum mają też się odbyć m.in. rozmowy premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.


Aktualne wyzwania światowej gospodarki


W części ekonomicznej podczas debat i paneli uczestnicy Forum, w tym prezesi największych polskich spółek - m.in. PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło, PZU Michał Krupiński, Grupy Lotos Robert Pietryszyn, Banku BGŻ BNP Paribas Tomasz Bogus, PGE Henryk Baranowski, Gaz-Systemu Tomasz Stępień, oraz eksperci i naukowcy z różnych krajów będą dyskutować nt. aktualnych wyzwań dla światowej gospodarki, przyszłości strefy euro. Ocenią też politykę energetyczną państw Europy Środkowej, spróbują też odpowiedzieć na pytanie, na ile innowacyjne technologie zmieniają świat biznesu.


Podczas Forum PLL LOT i największa grupa energetyczna GK PGE przedstawią swoje strategie na najbliższe lata.


Debaty i panele


W Krynicy powstanie przestrzeń Polskiej Fundacji Narodowej, gdzie będą miały miejsce wydarzenia z udziałem spółek Skarbu Państwa. M.in. we wtorek szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski i prezesi największych spółek energetycznych zastanowią się nad krótko i długoterminową perspektywą planowania w energetyce. Z kolei minister skarbu Dawid Jackiewicz weźmie m.in. udział w środę w panelu zorganizowanym przez PZU o ubezpieczeniach wzajemnych. Swą obecność na forum potwierdzili też minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Ihor Nasałyk i minister energetyki Litwy Rokas Masiulis, który będzie uczestniczył m.in. w panelu dyskusyjnym poświęconym nowej architekturze rynku energii elektrycznej.


W ramach paneli nt. rynków finansowych zaplanowana jest dyskusja o "unii rynków kapitałowych", m.in. z udziałem byłego szefa KNF Stanisława Kluzy. Odbędzie się też debata "nowy porządek finansowy świata" z udziałem m.in. prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa, a także dyskusja o walce z szarą strefą, w której weźmie udział wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Ostatniego dnia, 8 września zaplanowano panel o państwowych firmach w gospodarce, a także o "repolonizacji sektora finansowego", z udziałem m.in. Jana Krzysztofa Bieleckiego, Cezarego Stypułkowskiego i Krzysztofa Kalickiego.


Polityka prorodzinna


Kwestie społeczne również będą ważną częścią krynickiego spotkania. W tym roku forumowicze szczególną uwagę poświęcą polityce prorodzinnej w naszym regionie. Np. w panelu w środę pt. "Polityka prorodzinna - nowe wyzwania w obliczu niżu demograficznego" w Europie udział wezmą m.in. ministrowie odpowiedzialni za politykę prorodzinną w Polsce (Elżbieta Rafalska), na Węgrzech i w Rumunii.


Uczestnicy Forum omówią też szanse i zagrożenia dla UE związane z kryzysem migracyjnym i terroryzmem a także przyszłość europejskiego rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji młodych. Swój udział w Forum potwierdził też wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który będzie m.in. w czwartek gościem panelu dyskusyjnego pt. „Przemysł kulturalny i kreatywny - jak inspirować rozwój gospodarek krajów Europy Środkowej i Wschodniej”. Z kolei minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wygłosi wykład pod tytułem "Nowe podejście do rozwoju obszarów wiejskich. Priorytety i zadania", a szefowa resortu edukacji Anna Zalewska, będzie uczestniczyła w panelu dyskusyjnym nt. znaczenia szkolnictwa w kształtowaniu przyszłych europejskich kadr.


Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, zaś obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy swoich branż. Głównym partnerem Forum Ekonomicznego jest Województwo Małopolskie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie