Komisja rolnictwa za projektem specustawy dot. afrykańskiego pomoru świń

Polska
Komisja rolnictwa za projektem specustawy dot. afrykańskiego pomoru świń
Pixabay/ajoheyho/Public Domain

Przedstawiciele wszystkich klubów jednogłośnie poparli w poniedziałek podczas pierwszego czytania w komisji rolnictwa rządowy projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Krzysztof Ardanowski (PiS), wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował PAP, że specustawa może zostać uchwalona przez Sejm jeszcze w poniedziałek. Według porządku obrad izby drugie czytanie projektu specustawy ma się rozpocząć o godz. 15.45. Sejmowe głosowania zaplanowano między godz. 18 a 19.

 

Rządowa propozycja zakłada wykup ze strefy ochronnej zwierząt, które osiągnęły wagę ubojową i przerobienie ich na konserwy.

 

"Sprawa jest poważna"

 

"Ministerstwo Rolnictwa poprosiło o tryb specjalny przygotowania tej ustawy, dlatego dziś spotkaliśmy się wcześnie rano, jeszcze przed posiedzeniem Sejmu. Odbyło się pierwsze czytanie na komisji rolnictwa, wszyscy posłowie, również i opozycja, głosowali za" - relacjonował Ardanowski.

 

"Myślę, że ta ustawa będzie przyjęta w ciągu dzisiejszego dnia (...). Mam nadzieję, że Konwent Seniorów przychyli się do naszej prośby i wprowadzi to na dzisiejsze posiedzenie" - dodał.

 

Jak podkreślił, "sprawa jest poważna i dlatego w takim trybie nadzwyczajnym jest procedowana".

 

Ardanowski wyjaśnił, że projektowana specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawiera dodatkowe, nadzwyczajne narzędzia dla rządu, by z gospodarstw położonych w strefach ochronnych związanych z wystąpieniem ASF można było skupić, bez postępowania przetargowego, przebywające tam zdrowe zwierzęta.

 

Rządowy projekt proponuje, aby do zamówień na dostawy produktów mięsnych z mięsa wyłącznie wieprzowego, pochodzącego wyłącznie od świń utrzymywanych co najmniej trzy miesiące bezpośrednio przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami oraz innymi środkami kontroli lub ochronnymi ustanowionymi w związku z wystąpieniem choroby.

 

Zgłoszona i przyjęta w trakcie pierwszego czytania przez Ardanowskiego poprawka proponowała skrócenie z trzech do dwóch miesięcy czasu oceny masy ubojowej świń. "Może się zdarzyć, że przy dużych warchlakach i przy bardzo dobrym, zbilansowanym żywieniu masa ubojowa będzie osiągnięta wcześniej" - tłumaczył poseł.

 

W projektowanej ustawie proponuje się, aby weszła ona w życie dzień po dniu ogłoszenia.

 

"Skup ruszy, jak tylko będzie ustawa"

 

Posłów opozycji interesowało, czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło już jakieś umowy lub podpisało listy intencyjne z ubojniami, zainteresowanymi przetworzeniem mięsa z opisanych przez ustawę zwierząt. Obecny na posiedzeniu komisji rolnictwa wiceszef MRiRW Jacek Bogucki poinformował, że jest "sześć deklaracji na piśmie od zakładów, które są w stanie przerobić znacznie więcej, niż jest świń na tym terenie i skupić wszystkie zdrowe zwierzęta".

 

"Nie przygotowalibyśmy tego projektu, gdyby nie było uzgodnień z zakładami, rozmów, konsultacji. Ponadto zakłady, które położone są na terenie tych stref, ich być albo nie być, to jest przystąpienie do tego projektu, bo przecież straciły dostęp do surowca" - mówił.

 

"Gwarantuję, że ten skup ruszy od razu, jak tylko uchwalimy tę ustawę" - dodał.

 

"Deklaracje dobrowolne co najmniej sześciu zakładów już do ministerstwa wpłynęły, więc tego problemu nie widzę" - powiedział.

 

Wiceminister wskazał również, że nie obawiałby się spadku cen surowca, gdyż w ostatnim czasie one rosną. Wyjaśnił, że średnia cena nie będzie dotyczyła obszaru zamkniętego, lecz pozostałej części województw, gdzie utworzono obszar zamknięty. "Świń zaczyna w Polsce brakować, więc ta cena na pewno będzie ceną uczciwą i przyzwoitą" - podkreślił.

 

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje także inną specustawę, która zmieni kilka ustaw w sprawach dotyczących warunków chowu i hodowli świń. Jej projekt ma być procedowany przez Sejm 12 września. Zmiany mają dotyczyć m.in. kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu ich identyfikacji.

 

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku. W ubiegłym roku choroba dotyczyła głównie dzików, wirusa wykryto też w trzech małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca tego roku odnotowano już 15 przypadków wirusa w gospodarstwach w tym roku. W sumie dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie, pojawiła się w gospodarstwach rolnych w województwie lubelskim i mazowieckim.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie