- To dla nas nowość, ale zawodnicy przekazują mi, że to nie będzie miało wpływu na przebieg spotkania. Zamierzamy dobrze rozpocząć eliminacje i z takim nastawieniem wyjdziemy na boisko - ocenił Nawałka.

 

Reprezentacja Polski rozpoczyna eliminacje do mundialu w Rosji mając najwyższą pozycję w rankingu FIFA w grupie E. Oprócz Kazachstanu rywalami biało-czerwonych będą reprezentacje Danii, Rumunii, Armenii i Czarnogóry.

 

- Rozpoczynamy nową batalię, eliminacje do MŚ 2018. Jesteśmy po udanym Euro 2016 i chcemy potwierdzić, że robimy postępy. Naszym celem jest awans na mundial w Rosji. W niedzielę spodziewamy się bardzo trudnego spotkania, m.in. ze względu na różnicę czasu i sztuczne boisko. Uważamy, że drużyna Kazachstanu to dobry zespół. To dla nas trudny przeciwnik, który robi postępy - dodał Nawałka.

 

Dłuższa aklimatyzacja

 

Ze względu na cztery godziny różnicy czasu, biało-czerwoni przylecieli do Astany dwa dni przed meczem.

 

- Wiele czasu poświęcamy na dokładne zaplanowanie naszych pobytów podczas meczów wyjazdów. Wszystko mamy dokładnie zorganizowane. Każdy detal jest szczegółowo przygotowany. Rozpracowanie przeciwnika jest bardzo ważne. Odpowiednie warunki do pobytu i gry są istotne - podkreślił Nawałka.

 

W spotkaniu z Kazachstanem nie wystąpi Kamil Grosicki. Jak poinformowano przed wylotem kadrowiczów z Warszawy, powodem absencji skrzydłowego Rennes jest uraz mięśnia obręczy biodrowej.

 

"Kontuzja jednego zawodnika jest szansą dla drugiego"

 

- Bardzo żałujemy, że wśród nas nie ma Kamila. Jest on ważną częścią naszego zespołu, ale kontuzje to element futbolu. Zawsze powtarzam, że kontuzja jednego jest szansą dla drugiego. Wierzymy, że Kamil bardzo szybko wyleczy uraz i będzie gotowy do następnego meczu - dodał Nawałka.

 

Selekcjoner podkreślił, że niedzielny rywal Polaków jest starannie rozpracowany przez sztab szkoleniowy biało-czerwonych.

 

- Mieliśmy sporo czasu, aby przygotować się do tego meczu. Do każdego spotkania podchodzimy bardzo starannie pod względem analizy gry rywala. Tak samo było również przed tym spotkaniem. Poświęciliśmy wiele czasu na opracowanie organizacji gry całej drużyny oraz pod kątem indywidualnych umiejętności poszczególnych zawodników. Nasi analitycy przekazali poszczególnym piłkarzom analizę potencjału poszczególnych graczy z reprezentacji Kazachstanu - przyznał.

 

- Przede wszystkim skupiamy się na sobie. Nasza organizacja gry jest najważniejsza. Musimy wykorzystać nasze atuty przy wyborze taktyki. Nasze umiejętności liczą się najbardziej - podkreślił.

 

Podobny poziom jak Gruzini

 

W eliminacjach Euro 2016 jednym z grupowych rywali biało-czerwonych byli Gruzini.

 

- Reprezentacje Kazachstanu i Gruzji prezentują podobny poziom. To z pewnością groźne drużyny i spodziewamy się trudnego meczu. Jednak powtarzam, że chcemy zagrać zgodnie z naszą strategią - zakończył Nawałka.

 

Mecz Kazachstan - Polska w eliminacjach mistrzostwa świata 2018 w Astanie odbędzie się w niedzielę o godzinie 18 czasu polskiego.

 

PAP