W wywiadzie dla gazety kół gospodarczych "Handelsblatt" Steinmeier ostrzegł, że pokój w Europie, traktowany w ostatnich dekadach jako coś oczywistego, jest znów zagrożony.


- Troska o bezpieczeństwo Europy znajduje się w centrum naszej politycznej agendy, choć jeszcze kilka lat temu trudno było to sobie wyobrazić - powiedział szef MSZ Niemiec.


Jego zdaniem konfrontacja między blokami odczuwalna była już przed konfliktem na Ukrainie "nie jako antagonizm między komunizmem i kapitalizmem lecz jako spór o właściwy społeczny porządek - o wolność, demokrację, praworządność i prawa człowieka, a także jako zmagania o geopolityczne strefy wpływów".


Steinmeier skrytykował Rosję, która - jak zaznaczył - anektując Krym "podważyła fundamentalne zasady europejskiego ładu pokojowego". 


Szef MSZ Niemiec jest gospodarzem nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE. Do Poczdamu ma przyjechać 40 szefów dyplomacji, w tym Witold Waszczykowski. USA i Rosja będą reprezentowane przez przedstawicieli niższego szczebla. Temat obrad ma być m.in. sytuacja na Ukrainie. Steinmeier zamierza przedstawić kolegom z innych krajów swoją nową inicjatywę rozbrojeniową.


PAP