W trzech głosowaniach w Zgromadzeniu Państwowym, które odbyły się w poniedziałek i we wtorek, żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości dwóch trzecich.


Trzecia runda była "dogrywką" między byłym unijnym komisarzem Siimem Kallasem z Estońskiej Partii Reform i byłą minister edukacji Mailis Reps; w drugiej rundzie uzyskali oni więcej głosów niż były kanclerz sprawiedliwości (kontrolujący zgodność aktów władzy państwowej i samorządów z konstytucją oraz ustawami) Allar Joks. Eiki Nestor wycofał się z wyścigu prezydenckiego po poniedziałkowym głosowaniu. Swą kandydaturę zgłosił Kallas, który w pierwszej rundzie nie startował.


Sondaże wskazują na minister spraw zagranicznych


W tej sytuacji prezydenta wybierze 335-osobowe Kolegium Elektorskie. Składa się ono z deputowanych (101 osób) i z 234 przedstawicieli organów samorządowych. Do zwycięstwa podczas tego głosowania wystarczy kandydatowi poparcie zwykłej większości.


Kallas i Reps automatycznie pozostają w wyścigu prezydenckim, ale Kolegium Elektorskie może zdecydować o powiększeniu grona kandydatów. Agencja dpa pisze, że możliwa jest kandydatura bezpartyjnej minister spraw zagranicznych Mariny Kaljurand, którą - jak pokazują sondaże - najwięcej Estończyków chętnie widziałoby jako głowę państwa.


Funkcje reprezentacyjne


Prezydent Estonii jest wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję (możliwe są maksymalnie dwie kolejne kadencje). Szef państwa pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Do jego nielicznych prerogatyw należy mianowanie premiera; jeżeli dwóch kolejnych kandydatów nie uzyska akceptacji parlamentu lub nie zdoła stworzyć rządu, prawo zgłoszenia kandydata przejmuje parlament.


Druga i zarazem ostatnia kadencja obecnego szefa państwa Toomasa Hendrika Ilvesa kończy się w październiku.

 

PAP