W ramach tegorocznych oficjalnych uroczystości, m.in. w sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyły się przemówienia prezydenta Dudy i premier Beaty Szydło. Głos zabrał także przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Odczytano list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Nie żyjemy w Polsce naszych marzeń, bo etos Solidarności uległ doktrynom postkomunizmu i neoliberalizmu" - napisał polityk. Wręczono również medale za działalność w Komitecie Obrony Robotników i stypendia dla uzdolnionej młodzieży.

 

Porozumienia Sierpniowe

 

30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.

 

Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu.

 

polsatnews.pl, PAP