Dochodzenie w sprawie przyznania przez Irlandię, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, korzyści podatkowych prowadzone było przez Komisję od 2014 r. Skoncentrowało się na dwóch porozumieniach wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 r. oraz w 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków.

 

Nie zapłacili 13 mld euro

 

Z przedstawionych we wtorek w Brukseli konkluzji tego dochodzenia wynika, że teraz Irlandzkie władze podatkowe będą musiały odzyskać około 13 mld euro, które wcześniej nie wpłynęły do kasy państwa od Apple.

 

- Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści wybranym przedsiębiorstwom. To sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji wykazało, że Irlandia przyznała nielegalne korzyści podatkowe Apple, co pozwoliło przedsiębiorstwu na płacenie przez wiele lat niższych podatków niż inne firmy - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

 

Mieli stawkę 0,005 proc.

 

Dzięki umowom z Irlandią Apple mógł płacić podatek od wypracowywanych w Europie zysków ze stawką 1 proc. w 2003 r., a w 2014 jeszcze mniejszy - bo według Komisji ze stawką 0,005 proc.

 

PAP