Podobnie jak podczas drugiego głosowania, które odbyło się na początku sierpnia, Guterresa poparło 11 z 15 członków Rady. Po raz pierwszy zagłosowano 21 lipca i jak doniosły wówczas agencje prasowe, Guterres był jedynym wśród kandydatów, przeciwko któremu nie padły głosy sprzeciwu.

 

Według agencji Reutera na drugim miejscu uplasował się w poniedziałek szef słowackiej dyplomacji Miroslav Lajczak, a trzecie miejsce zajęli ex aequo dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova oraz były szef serbskiej dyplomacji Vuk Jeremić.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie powtarzała głosowanie na nowego sekretarza generalnego aż osiągnie konsensus. Według oenzetowskich dyplomatów Rada chce móc zarekomendować swojego kandydata Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ do października.

 

Tajemniczy program

 

Guterres, były premier Portugalii (w latach 1995-2002) i lider portugalskiej Partii Socjalistycznej oraz były wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców jest zwolennikiem reformy Rady Bezpieczeństwa w celu zapewnienia jej "większej operatywności i skuteczności", ale nie ujawnia szczegółów zmian, jakich chciałby w jej działaniu.

 

67-letni Guterres uważa interwencję zbrojną przeciwko Państwu Islamskiemu za konieczną, ale zarazem krytykuje politykę europejską w sprawie uchodźców.

 

Obecny sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun odchodzi ze stanowiska po dwóch pięcioletnich kadencjach z końcem 2016 roku.

 

PAP