W opublikowanej w sobotę drugiej części rozmowy ze znaną dziennikarką CNN Christiane Amanpour, przeprowadzonej z okazji obchodów 25-lecia niepodległości Ukrainy, Poroszenko poradził tym, którzy zarzucają mu nieskuteczność w walce z oligarchami, by przyjechali na Ukrainę i zobaczyli, jak jest tam naprawdę. - Może po prostu lepiej przyjechać i zobaczyć na własne oczy. Taka jest moja odpowiedź na zarzuty - oznajmił.


Poroszenko, zapytany o korupcję, która według danych Transparency International w niewielkim stopniu zmniejszyła się od momentu objęcia przez niego urzędu, przypomniał, że od 1 września rusza system elektronicznego deklarowania dochodów urzędników państwowych, który jest "skutecznym środkiem walki z korupcją".


Współpraca z FBI przy wyjaśnianiu śmierci Szeremeta


Zaznaczył również, że Ukraina poprosiła amerykańską prokuraturę federalną o wsparcie w koordynacji reform Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. - Mamy całkowicie niezależne biuro antykorupcyjne, mamy bardzo popularnego i wiarygodnego prokuratora generalnego, mamy efektywną współpracę z naszymi partnerami z USA, zarówno w biurze antykorupcyjnym, jak i w biurze prokuratora generalnego - ocenił.


Z kolei wobec przytaczanych przez Amanpour wątpliwości m.in. w sprawie rzetelności prowadzonego przez Ukrainę śledztwa dotyczącego zabójstwa znanego pochodzącego z Białorusi dziennikarza Pawła Szeremeta, który pracował także w Rosji i na Ukrainie, Poroszenko odparł: "Od razu gdy dowiedziałem się o eksplozji, w wyniku której zginął Szeremet - z którym miałem bardzo bliskie stosunki, którego znałem od lat - natychmiast poinstruowałem szefa policji w Kijowie, który kieruje śledztwem, szefa służb wywiadowczych, odpowiedzialnych za śledztwo z ramienia biura prokuratora generalnego, by do współpracy zaprosili przedstawicieli FBI".


"Egzamin dla Ukrainy"


Poroszenko podkreślił, że zostało to zorganizowane w zaledwie "parę godzin". - Nie tylko dlatego, że potrzeba pomocy, ale również po to, aby zwiększyć transparentność i zaufanie w stosunku do tego śledztwa - oświadczył. - A to w moim kraju jest nowością, coś takiego nie zdarzyło się dotychczas. Jesteśmy transparentni - ocenił prezydent. - I zrobię wszystko, żebyśmy byli skuteczni, bo jest to egzamin dla Ukrainy jako państwa.


W opublikowanej w czwartek pierwszej części rozmowy Petro Poroszenko mówił o prezydencie Rosji Władimirze Putinie, ostrzegając, że chce on, by "cała Ukraina" stała się częścią "rosyjskiego imperium". Wyraził również opinię, że "rosyjska agresja całkowicie zniszczyła powojenny globalny system bezpieczeństwa".

 

PAP

Podziel się:
Skomentuj: