Kolejne testy statku kosmicznego Orion. W przyszłości ma zabrać ludzi na Marsa

Technologie
Kolejne testy statku kosmicznego Orion. W przyszłości ma zabrać ludzi na Marsa
AP, Reuters
Test statku kosmicznego Orion

Agencja kosmiczna NASA planuje w 2030 roku wysłać człowieka na Marsa. Lot odbędzie się na pokładzie statku kosmicznego Orion, nad którym konstruktorzy pracują od wielu lat. Właśnie przeprowadzili kolejny test lądowania w niesprzyjających warunkach.

Twórcy Oriona mają nadzieję, że statek wykona pierwszy lot bezzałogowy za dwa lata, a za siedem lat wyniesie w kosmos astronautów. Jednak zanim to nastąpi Orion musi przejść szereg testów.

 

Kapsuła wracająca na Ziemię, będzie lądowała w oceanie. Jej opadanie mają spowalniać trzy spadochrony. Ale jeśli się nie otworzą, kapsuła uderzy w powierzchnię wody z dużą prędkością.

 

Naukowcy z NASA podczas ostatniej próby sprawdzili, jakie byłyby skutki takiego zdarzenia. W środku kapsuły umieścili dwa manekiny, takie same jak te, których producenci samochodów używają podczas testów zderzeniowych. Upadek do wody monitorowano za pomocą czujników mierzących wszystkie aspekty uderzenia przy różnym poziomie fal i zmiennej sile wiatru.

 

Kapsuła przeszła testy pomyślnie. Zanim w przyszłości wyruszy na Marsa, będzie dostarczała ładunki i astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Prawdopodobnie wyląduje także na Księżycu.

 

Polsat News, NASA; wideo: AP, Reuters

wjk/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze