Poczucie samotności może u osób starszych zwiększać o 14 proc. ryzyko przedwczesnej śmierci - wynika z badań przeprowadzonych przez Johna Cacioppo, światowej sławy psychologa zawodowo zajmującego się samotnością.

 

Dlatego, by seniorzy żyli 100 lat, potrzebne im towarzystwo. Do tej pory w Warszawie mogli brać udział w "dancingach międzypokoleniowych", zapisać się do agencji castingowej dla seniorów i walczyć o angaże w filmach, albo zostać "międzypokoleniowym DJ-em" dzięki nauce w specjalnej seniorskiej akademii.

 

Jednak imprez, których celem byłoby łączenie seniorów w pary, jeszcze nie było. Tym bardziej speed dating, czyli tzw. szybkiego randkowania polegającego na tym, że w czasie jednego wieczoru uczestnicy imprezy odbywają kilka kilkuminutowych randek-rozmów, a potem decydują, z kim im się najlepiej konwersowało. I jeśli ta osoba podziela ich zdanie, mogą wymienić się numerami telefonów i pójść na kolejną, już bardziej tradycyjną randkę.

 

"Wybrać się na spacer, ugotować obiad"

 

Właśnie dlatego Paulina Braun, która od 5 lat zajmuje się aktywizowaniem seniorów m.in. na "dancingach międzypokoleniowych" postanowiła zorganizować pierwszy w Warszawie Senior Speed Dating.

 

- Organizując imprezy dla seniorów zauważyłam, że jest bardzo dużo samotnych pań, fajnych kobiet, które niekoniecznie szukają partnera, z którym chciałyby mieszkać, czy iść do ołtarza, ale takiego, z którym można wybrać się na spacer, ugotować wspólnie obiad, albo pojechać na wakacje – powiedziała Paulina Braun w rozmowie z polsatnews.pl.

 

Jak dodała, panowie-seniorzy "albo są zajęci, albo oglądają się za młodszymi, które nie są nimi zainteresowane". Dlatego seniorów trudno połączyć w pary. A, że ona sama - jak mówi – stała się swoistym jednoosobowym "biurem matrymonialnym", postanowiła stworzyć seniorom możliwość randkowania.

 

Pierwsza taka impreza odbędzie się już 30 września w restauracji AïOLI inspired by MINI (Plac Konstytucji 5 w Warszawie).

 

- Chętni cały czas się zgłaszają. Ostatnio zadzwoniła do mnie pani i powiedziała, że dostała numer od wnuczki i chciałaby wziąć udział. Jeżeli we wtorek zgłosi się więcej osób,  tych którzy nie będą mogli wziąć udziału w pierwszej imprezie, bo zabraknie miejsc, zostaną wpisani jako pierwsi na kolejny termin - powiedziała Braun.

 

Jak dodała, osoby zamężne nie mogą wziąć udziału w Senior Speed Dating, nawet jeśli chcą. - Bo i takie przypadki się zdarzają - stwierdziła.

 

Iskrzące uczucie

 

- Przygotujemy 18-20 stolików, czyli uczestników maksymalnie będzie 40. Każdy, kto zechce wziąć udział w zabawie, od organizatora otrzyma formularz. Wyrazi w nim zgodę, że w razie "dopasowania" jego dane przekazane seniorowi, z którym najlepiej mu się rozmawiało – wyjaśnia Kinga Rylska, przedstawicielka restauracji, która będzie gościć seniorów.

 

Zabawa potrwa 2 godziny. A tuż po "randkowaniu" seniorzy będą mogli tańczyć do muzyki serwowanej im przez Dj Janeczkę.

 

 

Paulina Braun liczy na sukces przedsięwzięcia. W Polsce podobnych imprez do tej pory nie było. Organizatorka przyznaje, że seniorzy są singlami "wtórnymi", a nawiązywanie nowych znajomości, gdy np. po 50 latach małżeństwa właśnie straciło się miłość życia, jest bardzo trudne, tym większą radość sprawia obserwowanie "iskry", uczucia, które między seniorami się rodzi.

 

polsatnews.pl