PGNiG spodziewa się wygranej z Gazpromem w arbitrażu

Biznes
PGNiG spodziewa się wygranej z Gazpromem w arbitrażu
Polsat News

PGNiG spodziewa się wygranej w arbitrażu z Gazpromem ws. cen gazu w kontrakcie długoterminowym - ocenił w czwartek w rozmowie z dziennikarzami prezes gazowej spółki Piotr Woźniak.

Woźniak dodał, że wynik arbitrażu spodziewany jest latem przyszłego roku. - Spodziewamy się wygranej w arbitrażu - powiedział. Jak mówił po takim rozstrzygnięciu spółka będzie miała uprawnienia do odszkodowania. - To odszkodowanie nie jest jednak "z klucza". Arbitraż nie zasądza bowiem wypłaty, tylko należność. Do tej należności trzeba będzie dojść na drodze sądowej - wyjaśnił szef PGNiG.


Jego zdaniem takie postępowanie może potrwać "rok i trochę" po arbitrażu.


Dodał jednak, że polska spółka jest "gotowa na rozsądne rozwiązanie sporu z Gazpromem przed decyzją Trybunału Arbitrażowego"


PGNiG złożył do sztokholmskiego Trybunału Arbitrażowego pozew przeciwko Gazpromowi w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z września 1996 r. (tzw. kontraktu jamalskiego). Zdaniem polskiej spółki Gazprom powinien zgodzić się na dostosowanie kontraktu z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze