Podwójny zamach islamistów w Somalii. 23 zabitych. Wśród ofiar uczniowie

Świat
Podwójny zamach islamistów w Somalii. 23 zabitych. Wśród ofiar uczniowie
AP

W podwójnym ataku samobójczym, przeprowadzonym w niedzielę przez zamachowców z islamistycznej grupy Al-Szabab w Galkayo, w półautonomicznym regionie Putland w Somalii, zginęło 23 osoby - podała policja. Wśród ofiar są uczniowie i kupcy z pobliskiego bazaru.

Celem ataku była siedziba regionalnych władz, w pobliżu której znajduje się też szkoła oraz największy bazar w mieście.

 

Eksplozja jedna po drugiej

 

Wypełniony materiałami wybuchowymi samochód podjechał pod bramę główną przed urzędem i tam eksplodował, powodując śmierć kilku osób - powiedział szef miejscowej policji Abdi Hassan. Kilka minut później doszło do wybuchu drugiego samochodu-pułapki, który był zaparkowany w pobliżu.

 

- Liczba ofiar była za drugim razem większa, ponieważ ludzie pospieszyli na pomoc rannym w pierwszej eksplozji - uściślił Hassan.

 

W podwójnym zamachu rannych zostało około 30 osób.

 

Wojna wewnętrzna

 

Rebelianci z Al-Szabab, somalijskiej gałęzi Al-Kaidy, którzy pod koniec lipca przeprowadzili podobny, podwójny zamach w Mogadiszu przed siedzibą Unii Afrykańskiej i ONZ, w którym zginęło 6 osób oraz przed punktem kontrolnym na drodze do lotniska Aden Adde, w którym zginęło 12 osób, wzięli odpowiedzialność również za niedzielny zamach w Galkayo.

 

Al-Szabab od lat prowadzi w Somalii wojnę wewnętrzną, aby usunąć z kraju rząd popierany przez Zachód i wprowadzić prawo szariatu. Siły tego ugrupowania zostały wyparte z Mogadiszu w sierpniu 2011 roku.

 

Jednostki misji Unii Afrykańskiej w Somalii (Amisom), które pomagają rządowi w walce z Al-Szababem, są dyslokowane w porcie lotniczym Aden Adde, nazwanym tak od imienia pierwszego prezydenta Somalii. Liczą 22 tys. żołnierzy.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze