Tu nie ma miejsca na niepewność. Kilka dni temu przekonały się o tym mieszkanki bydgoskiej dzielnicy Szwederowo (woj. kujawsko-pomorskie). Zamiast popularnych kurek zebrały podobne zasłonaki rude.

 

Grzyby zjadły w poniedziałek. Wymioty, biegunka i ból - z takimi objawami zgłosiły się do szpitala we wtorek. 34-latka trafiła do Uniwersyteckiego Szpitala nr 2 w Bydgoszczy.

 

Jej 16-letnia córka trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, ale z uwagi na bardzo ciężki stan została przetransportowana do warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Nastolatka znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej.

 

Łatwo je pomylić

 

- Jeżeli nie znamy się dobrze na grzybach, nie powinniśmy zbierać tych, które mają pod spodem blaszki. Wśród nich są grzyby śmiertelnie trujące – Anna Oleńko, grzyboznawca.

 

Poza zasłonakami rudymi, które wyglądają jak kurki, na takiej liście znajduje się muchomor sromotnikowy mylony z kanią, gąską czy gołąbkiem. Jak mówią grzybiarze, jest on jednym z najsmaczniejszych grzybów.

 

Setki zatrutych osób

 

Z danych sanepidu wynika, że co roku w Polsce dochodzi do co najmniej 500 zatruć grzybami. Z tego powodu umiera kilkadziesiąt osób. Jedna trzecia ofiar to dzieci.

 

Polsat News