Będzie audyt dotyczący aukcji klaczy Emira

Polska
Będzie audyt dotyczący aukcji klaczy Emira
PAP/Wojciech Pacewicz

Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych zlecił przeprowadzenie audytu dotyczącego niedzielnej aukcji akcji klaczy Emira. Waldemar Humięcki powiedział, że analizowane są "dociągnięcia i niedociągnięcia", aby w przyszłym roku aukcja wypadła perfekcyjnie. Platforma zapowiada wniosek do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązków służbowych przy organizacji imprezy w Janowie.

Humięcki pytany był, czy sprawą aukcji klaczy Emira powinna zająć się prokuratura. - Zleciłem dzisiaj przeprowadzenie szczegółowego audytu, takiego pod kątem prawnym. Bo też dostrzegliśmy, że współpraca pomiędzy ringmasterami i głównym prowadzącym aukcję nie wyglądała najlepiej i dochodziło do nieporozumień. Te błędy zostały już wyeliminowane w drugim dniu, gdzie ta aukcja została przeprowadzona sprawnie, perfekcyjnie, konie uzyskiwały odpowiednie ceny" - powiedział szef ANR.

 

Pytany o dymisję wiceprezesa ANR Karola Tylendy wyjaśnił, że został on powołany w kwietniu br., a jego misją była pomoc w doprowadzeniu aukcji do skutku. - Uznał tę sprawę za honorową, że jego misja chyba dobiegła końca, złożył dymisję na ręce pana ministra i została ona przyjęta. Ja doceniam jego pracę i współpracę z nim - zaznaczył.

 

Niekoniecznie dymisje

 

Uczestnicy konferencji pytani byli także o ewentualne kolejne dymisje, np. członka zarządu stadniny Mateusza Jaworskiego, który rekomendował aukcjonera.

 

- Pan Mateusz Jaworski w trudnym okresie czasu zgodził się podjąć też te wyzwania i realizować to zadanie. (...) Dokonujemy tutaj oceny i analizy, zobaczymy. Czekam też na rekomendację pana prezesa (stadniny - PAP), również ocenę zespołu nadzoru właścicielskiego. Za wcześnie jest, by podejmować jakiekolwiek tego typu decyzje  - wyjaśnił. Dodał, że dopiero po zgromadzeniu odpowiedniej wiedzy zostaną podjęte właściwe decyzje, niekoniecznie związane z dymisjami.

 

Obecny na konferencji prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim Sławomir Pietrzak zaznaczył, że trudno było przewidywać, iż aukcjoner o tak dużej renomie zachowa się w nieprofesjonalny sposób. Ocenił, że wynik aukcji był jednak zupełnie przyzwoity.

 

- W porównaniu do lat ubiegłych na pewno nie jest to wynik najgorszy, czy słaby. On jest średni. Tym bardziej, że średnia cena za konia jest w granicach 80 tys. euro. Naturalnie wszyscy porównują tę aukcję na pewno do aukcji z ubiegłego roku, kiedy padł rekord 1,4 mln euro. Ale wiemy doskonale, że rekordy padają rzadko i trudno się spodziewać, że one będą padały co roku - mówił Pietrzak.

 

Dymisja wiceprezesa

 

Jego zdaniem ogólna sytuacja na świecie związana szczególnie z krajami arabskimi i niska ceną ropy ma wpływ na to, za jakie sumy kupcy - również arabscy - chcą kupić konie. - Podczas tej aukcji nie było właściwie takich kupców, którzy byliby w stanie kupić konie za milion euro, czy więcej. Tak się po prostu czasami to układa  - dodał.

 

We wtorek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przyjął dymisję wiceprezesa ANR Karola Tylendy. W czwartek w TVN24 Tylenda pytany, czy była to rezygnacja honorowa, czy też ma sobie coś do zarzucenia powiedział, że złożył rezygnację w poczuciu pewnej wykonanej misji, a teraz idzie do następnych zadań.

 

- Dogadałem się z ministrem przed 3-3,5 miesiącami na wykonanie tego zadania, czyli zorganizowanie Czempionatu Narodowego Konia Arabskiego, aukcji Pride Of Poland i tej letniej aukcji poniedziałkowej. Zostało to wykonane. Odchodzę w poczuciu wykonanego zadania. Pewne czynniki zaistniały, w niedzielę szczególnie, niezależne ode mnie. Ale generalnie całe święto się udało, eksperci bardzo wysoko to oceniają - powiedział.

 

"Chwilowy chaos"

 

Jego zdaniem nie można powiedzieć, że aukcja Pride Of Poland była nieudana. - W sumie 1 milion 300 tysięcy pozyskaliśmy z aukcji Pride of Poland. Natomiast to, co się stało przy pierwszej licytacji budzi poważne wątpliwości. Zostały zanalizowane nagrania, jednak ta licytacja była, ręce były podnoszone, potem wycofywano się z tych postąpień i to będzie wyjaśniane. Powinno być wyjaśnione  - dodał.

 

- Natomiast co do pracy aukcjonera; rzeczywiście aukcjoner bardzo dynamicznie licytował, ale mylił euro z dolarami. Napisaliśmy mu karteczkę, że "euro" i potem już było dobrze - wyjaśnił.

 

- Rzeczywiście zapanował chwilowy chaos, z którego wyciągnięto konsekwencje - przyznał. Pytany, kto ponosi odpowiedzialność za zatrudnienie osób, które prowadziły aukcję, wyjaśnił, że zarząd stadniny koni w Janowie Podlaskim: prezes i członek zarządu. "Oni podpisywali umowę i z aukcjonerami i z licytującym  - powiedział.

 

Pytany był także o nieprawidłowości przy licytacji innego konia, Al-Jazeery. - To był drugi koń, przy którym dokonano cudownego zniknięcia osoby, która wylicytowała. To był numer 44 podniesiony, ten numer jest na wszystkich nagraniach. Myślę, że to powinny sprawdzić organy ścigania i myślę, że tutaj takie dochodzenie będzie prowadzone  - dodał.

 

Platforma zawiadomi prokuraturę

 

W czwartek posłanka PO Dorota Niedziela zapowiedziała, że PO złoży wniosek do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązków służbowych przy organizacji aukcji koni w Janowie Podlaskim. Wniosek będzie dotyczył "prawdopodobnie" byłego wiceprezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Karola Tylendy.

 

Rzecznik PO Jan Grabiec we wtorek stwierdził, że "wpadkę" polegającą na podwójnej licytacji klaczy Emira powinna zbadać prokuratura. - To bardzo poważna wpadka, która może zaciążyć na wiarygodności tego całego przedsięwzięcia w najbliższych latach - podkreślił.

 

Natomiast w czwartek na konferencji w Sejmie posłanka PO i wiceszefowa sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Dorota Niedziela zapowiedziała, że wobec, jak zaznaczyła, braku zainteresowania prokuratury organizacją aukcji, Platforma złoży wniosek na podstawie art. 296 kodeksu karnego. Mówi on o tym, że kto, będąc obowiązany do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

PAP, fot: PAP/Wojciech Pacewicz

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie