Od mocnego akcentu eliminacje rozpoczęli lekkoatleci. Małachowski zapewnił sobie występ w sobotnim finale wynikiem 65,89 m (minimum kwalifikacyjne wynosiło 65,50). Do najlepszej dwunastki nie wszedł natomiast Robert Urbanek. Uzyskał 61,67 m. Brązowy medalista MŚ z Pekinu (2015) został sklasyfikowany na 17. miejscu.

 

Włodarczyk już w pierwszej próbie uzyskała 76,93 m, a awans do poniedziałkowego finału zapewniony miały wszystkie zawodniczki, które osiągnęły 72 metry. Joanna Fiodorow miała czwartą odległość - 71,77 m, natomiast Malwina Kopron była dopiero 15. - 69,69. Jako jedyna z Polek nie wystąpi w rywalizacji o medale.

Adam Kszczot i Marcin Lewandowski awansowali do sobotniego półfinału biegu na 800 m. Zajęli w swoich seriach eliminacyjnych - odpowiednio - pierwsze i drugie miejsce.

 

Ewa Swoboda awansowała do półfinału na 100 m, zajmując drugie miejsce w swojej serii eliminacyjnej (11,24 s; 13. czas). Ta sztuka nie udała się Marice Popowicz-Drapale, która chwilę później była szósta - 11,70 (52.).

Na 1500 m Polki w komplecie zakwalifikowały się do półfinału. Angelika Cichocka była w swojej serii piąta - 4.11,76, Sofia Ennaoui trzecia - 4.06,90, a Danuta Urbanik dziewiąta - 4.08,67.

 

Zabrakło 6 cm

 

Kulomiotce Paulinie Gubie zabrakło sześciu centymetrów, by zakwalifikować się do finału. Uzyskała odległość 17,70 i zajęła w eliminacjach 13. miejsce.

 

Duże szanse na medal, ale już tylko brązowy, ma żeglarz Piotr Myszka w klasie RS:X. Przed wyścigiem medalowym zajmuje trzecie miejsce, ale złoto zapewnił sobie już Holender Dorian van Rijsselberghe, a srebro - Brytyjczyk Nick Dempsey.

 

Po ośmiu wyścigach klasy Laser Kacper Ziemiński jest 17., w 49er czwarte miejsce po dwóch wyścigach zajmują Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek, a na półmetku w klasie 470 na 10. pozycji sklasyfikowane są Irmina Mrózek Gliszczynska i Agnieszka Skrzypulec, które w piątek zajęły trzecie miejsce.

 

Nie powiodło się polskim kolarzom torowym w sprincie. W 1/16 finału Damian Zieliński przegrał z Niemcem Joachimem Eilersem, a Rafał Sarnecki - z Rosjaninem Denisem Dmitrijewem. Biało-czerwoni nie zdołali też awansować do kolejnej rundy w repesażach.

 

Badmintoniści idą jak burza

 

Znakomicie spisali się badmintoniści Nadieżda Zięba i Robert Mateusiak w turnieju gry mieszanej. Po czwartkowej porażce z Duńczykami biało-czerwoni musieli wygrać, by zachować szanse na awans do fazy pucharowej. Polacy pokonali wicemistrzów olimpijskich z Londynu Chińczyków Chen Xu i Jin Ma 2:1 (13:21, 21:9, 21:19), przy okazji rewanżując się Azjatom za porażkę w zaciętym ćwierćfinale igrzysk w 2012 roku. Później w deblu Adam Cwalina i Przemysław Wacha przegrali w grupie C z Duńczykami Mathiasem Boe i Carstenem Mogensenem 0:2 (17:21, 17:21).

 

Bez sukcesów na torze wioślarskim

 

Na torze wioślarskim Lagoa Rodrigo de Freitas po medalowym czwartku piątek nie przyniósł sukcesów. Dwójka podwójna wagi lekkiej Artur Mikołajczewski i Miłosz Jankowski zajęła w finale A szóste, ostatnie miejsce.

 

Natan Węgrzycki-Szymczyk nie awansował do finału w konkurencji jedynek po tym jak był szósty w swoim półfinale. Wystąpi w finale B. Dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak wygrała finał B i zajęła siódme miejsce w końcowej klasyfikacji. Rywalizujące w wioślarskiej dwójce bez sterniczki siostry Anna i Maria Wierzbowskie uplasowały się na czwartej pozycji w finale B, co dało im 10. lokatę w ogólnej klasyfikacji.

 

...i na macie

 

Judoka Maciej Sarnacki, ostatni przedstawiciel tej dyscypliny w Rio de Janeiro (wcześniej startowały Arleta Podolak 57 kg, Katarzyna Kłys 70 kg, Daria Pogorzelec 78 kg i żadna nie dotarła do ćwierćfinałów), zakończył rywalizację w kategorii +100 na 1/8 finału. Przegrał przez waza-ari z dwukrotnym wicemistrzem Europy (2015, 2016) Orem Sassonem z Izraela. W pierwszej swej walce pokonał przez ippon Islandczyka Thormodura Jonssona.

 

Na pływalni kolejne niepowodzenia reprezentantów Polski. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk i Anna Dowgiert nie awansowały do półfinału wyścigu na 50 m stylem dowolnym. Zajęły w eliminacjach odległe lokaty - pierwsza z nich była 29. (25,28 s), a druga - 37. (25,54).

 

Poza finałem na 1500 m stylem dowolnym znaleźli się Wojciech Wojdak i Mateusz Sawrymowicz. Wojdak zajął w eliminacjach 28. miejsce (15.13,18), a drugi z biało-czerwonych, mistrz świata z 2007 roku, był 33.(15.26,33).

 

Tenisistki stołowe w pierwszej rundzie (1/8 finału) turnieju drużynowego przegrały z Japonkami 0:3 i odpadły z dalszej rywalizacji.

 

Starty Polaków (13/14  – sobota/niedziela):

 

Badminton


13.25 mecze grupowe gry pojedynczej mężczyzn – Adrian Dziółko – Long Chen (Chiny)
15.45 mecze grupowe gry mieszanej – Nadieżda Zięba/Robert Mateusiak – Gabrielle Adcock/Chris Adcock (W.Brytania)
20.30 mecze grupowe gry podwójnej mężczyzn – Adam Cwalina/Przemysław Wacha – Marcus Ellis/Chris Langridbe (W.Brytania)

 

Kolarstwo torowe

 
16.17 wyścig drużynowy na dochodzenie na 4 km kobiet, 1. runda – Polska (Edyta Jasińska, Justyna Kaczkowska, Daria Pikulik, Natalia Rutkowska) – Nowa Zelandia
21.53 wyścig drużynowy na dochodzenie na 4 km kobiet, o miejsca 7-8 – ew. Polki
22.00 wyścig drużynowy na dochodzenie na 4 km kobiet, o miejsca 5-6 – ew. Polki
22.07 wyścig drużynowy na dochodzenie na 4 km kobiet, o brązowy medal – ew. Polki

 

Lekkoatletyka

       
14.40 trójskok kobiet, eliminacje – Anna Jagaciak-Michalska
15.05 3000 m z przeszkodami kobiet, eliminacje – Matylda Kowal
15.50 dysk mężczyzn, finał – Piotr Małachowski
16.00 400 m kobiet, eliminacje – Justyna Święty, Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz
1.20 tyczka mężczyzn, eliminacje – Robert Sobera, Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski
1.44 400 m mężczyzn, półfinał – Rafał Omelko
2.00 100 m kobiet, półfinał – Ewa Swoboda
3.08 800 m mężczyzn, półfinały – Adam Kszczot, Marcin Lewandowski 
3.37 100 m kobiet, finał– ew. Ewa Swoboda

 

Piłka ręczna


Grupa B: 00.50 Szwecja – Polska

 

Siatkówka


Grupa B: 20.00 Polska – Rosja

 

Siatkówka plażowa


4.00 1/8 finału kobiet – Kinga Kołosińska/Monika Brzostek – Louise Bawden/Taliqua Clancy (Australia)

 

Strzelectwo


14.00 pistolet szybkostrzelny 25 m mężczyzn, 2. sesja eliminacyjna – Piotr Daniluk
17.30 pistolet szybkostrzelny 25 m mężczyzn, finał – ew. Daniluk

 

Szermierka


szabla kobiet drużynowo


14.00 ćwierćfinały – Aleksandra Socha, Bogna Jóźwik, Małgorzata Kozaczuk (Polska) – USA       
15.15 o miejsca 5-8
16.30 półfinały
17.45 o 7. miejsce
17.45 o 5. miejsce
22.00 o brązowy medal
23.15 finał

 

Tenis stołowy


20.00 drużynowo mężczyzn, 1/8 finału: Japonia – Polska (Jakub Dyjas, Daniel Górak, Wang Zengyi)

 

Wioślarstwo   


15.10 jedynki mężczyzn, finał B - Natan Węgrzycki-Szymczyk
16.27 ósemka mężczyzn, finał A – Michał Szpakowski, Mikołaj Burda, Krystian Aranowski, Mateusz Wilangowski, Robert Fuchs, Marcin Brzeziński, Zbigniew Schodowski, Piotr Juszczak, Daniel Trojanowski (sternik)

 

Żeglarstwo


18.00 Laser mężczyzn, 9. wyścig – Kacper Ziemiński
18.00 49er mężczyzn, 4. wyścig – Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek
19.00 49er mężczyzn, 5. wyścig – Kołodziński i Przybytek
19.25 Laser mężczyzn, 10. wyścig – Ziemiński
20.00 49er mężczyzn, 6. wyścig – Kołodziński i Przybytek 

 

PAP