- NATO liczy na kontynuację udziału Turcji, a Turcja może liczyć na solidarność i wsparcie NATO - podkreśliła.

 

Lungescu poinformowała też, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu tej nocy, gdy w Turcji doszło do próby wojskowego zamachu stanu, a nieco później z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Szef Sojuszu zdecydowanie potępił próbę puczu i zapewnił o pełnym poparciu dla demokratycznych instytucji w Turcji. Wyraził też uznanie dla odwagi obywateli Turcji oraz przekazał kondolencje bliskim ofiar - wskazała rzeczniczka NATO.

 

Lungescu podkreśliła w swym oświadczeniu, że jest ono reakcją na "spekulacje mediów na temat stanowiska NATO w sprawie próby zamachu stanu w Turcji oraz członkostwa Turcji w NATO".

 

Napięte stosunki Turcji z Zachodem

 

Po próbie puczu z 15 lipca doszło do napięć pomiędzy Zachodem a Ankarą. Europejscy politycy są zaniepokojeni represjami i czystkami zapoczątkowanymi przez prezydenta Erdogana w konsekwencji próby zamachu stanu, a także wypowiedziami o możliwości przywrócenia w kraju kary śmierci. Pojawiają się też wezwania o zerwanie negocjacji z Turcją w sprawie jej przystąpienia do UE.

 

Z kolei przedstawiciele tureckich władz zarzucają UE i USA, że nie dość szybko i zdecydowanie potępiły próbę zamachu stanu w Turcji. Ankara domaga się też od Stanów Zjednoczonych ekstradycji islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego oskarża o inspirowanie puczu. Waszyngton chce jednak, aby najpierw tureckie władze przedstawiły dowody na udział kaznodziei w spisku; podkreśla też, że proces ekstradycji musi toczyć się ustalonym trybem.

 

Kolejnym dowodem na ochłodzenie między Turcją a Zachodem była dla komentatorów wtorkowa wizyta Erdogana w Rosji i spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem. Obaj przywódcy zapowiedzieli "reset" w stosunkach rosyjsko-tureckich.

 

PAP