Pożary lasów na Maderze. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o wzniecenie ognia

Świat
Pożary lasów na Maderze. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o wzniecenie ognia
PAP/EPA/ESTELA SILVA

Płoną lasy na należącej do Portugalii Maderze; ewakuowano ponad 400 osób, spłonęło co najmniej sześć domów, ogień zbliża się do stolicy wyspy, Funchal - poinformowały we wtorek miejscowe władze.

Straż pożarna na Maderze wyjaśnia, że gaszenie ognia bardzo utrudnia górzysty, zalesiony teren. Policja poinformowała, że zatrzymano mężczyznę podejrzanego o spowodowanie pożaru.


Ogień rozprzestrzenia się wskutek silnego wiatru wiejącego od północno-zachodniej Afryki.


Ośmiu strażaków, którzy zatruli się dymem, poddano leczeniu.


W samej Portugalii od kilku dni również szaleją pożary lasów, które gasi 3,3 tys. strażaków, ponad 1000 wozów strażackich i 23 samoloty gaśnicze. We wtorek po południu nadal walczono z ponad 130 pożarami.


Złe zarządzanie zasobami leśnymi


W poniedziałek w różnych regionach Portugalii naliczono ich aż 515. Policja określiła pięć pożarów jako bardzo poważne i będące poza kontrolą. We wtorek ogólna liczba pożarów spadła, ale już siedem uznano za bardzo poważne.


Ogień rozprzestrzenił się szybko w głównie sosnowych i eukaliptusowych lasach, czemu sprzyjał brak większych opadów w ostatnich kilku tygodniach oraz przekraczające 30 stopni Celsjusza upały panujące w ostatnich dniach.


Pożary lasów w okresie letnim w Portugalii i innych krajach południowej Europy nie należą do rzadkości. W przypadku Portugalii strażacy wśród przyczyn wymieniają między innymi złe zarządzanie zasobami leśnymi.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze