Media: sukcesy sił Asada w Aleppo. Rebelianci dementują

Świat
Media: sukcesy sił Asada w Aleppo. Rebelianci dementują
AP

Według sprzyjających władzom w Damaszku libańskich telewizji rządowe siły syryjskie i oddziały ich sojuszników odbiły we wtorek z rąk rebeliantów obszary w południowo-zachodniej części miasta Aleppo; rebelianci zdementowali te doniesienia.

Libańskie telewizje Al-Majadin oraz Al-Manar, należąca do ugrupowania Hezbollah, podały, że syryjska armia dzięki przejęciu terytoriów w Aleppo zlikwidowała korytarze do kontrolowanej przez rebeliantów wschodniej części miasta. Korytarze powstały w sobotę, gdy syryjscy rebelianci, którzy połączyli siły z dżihadystami, przełamali oblężenie wschodniego Aleppo; miało to częściowo przerwać trwającą od miesiąca blokadę tej części miasta.

 

Terytorium zostało szybko odbite z powrotem przez rebeliantów

 

Jednak wysoki rangą dowódca jednej z umiarkowanych grup rebelianckich Abu al-Hasanein, cytowany przez Reutera, zdementował tę informację. - Sytuacja jest dobra - powiedział, dodając, że bombardowania są silne, ale bojownicy kryją się.

 

Z kolei przedstawiciel innego oddziału rebeliantów potwierdził, że siły rządowe przejęły na chwilę część miasta - jak donosiły libańskie media - jednak terytorium zostało szybko odbite z powrotem przez rebeliantów.

 

Obserwatorium dementuje

 

Również Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka oświadczyło, że syryjskie siły rządowe nie przejęły kontroli nad południowo-wschodnimi częściami miasta - przez co odcięłyby korytarze rebeliantów - ale dzięki nalotom tymczasowo zablokowały opozycjonistów. Obserwatorium poinformowało również, że w ostatnich walkach brali udział bojownicy radykalnego ugrupowania szyickiego Hezbollah.

 

W ostatnim czasie nasiliły się walki w Aleppo oraz wokół tego miasta między oddziałami rządowymi a rebeliantami oraz naloty wspomaganych przez rosyjskie lotnictwo syryjskich sił powietrznych na dzielnice miasta kontrolowane przez rebeliantów.

 

Aleppo jest drugim co do wielkości miastem w Syrii; do niedawna było głównym ośrodkiem przemysłu i handlu w tym kraju.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze