Amerykanka Katie Ledecky w finale uzyskała czas 3.56,46 i ustanowiła rekord świata w pływaniu na 400 m stylem dowolnym w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Poprzedni najlepszy rezultat również należał do niej i był o 1,91 s gorszy. Druga była Brytyjka Jazmin Carlin - 4.01,23, a trzecia Amerykanka Leah Smith - 4.01,92.

 

Zaledwie 19-letnia Ledecky ma imponującą kolekcję medali. Po olimpijskie złoto sięgnęła pierwszy już cztery lata temu w Londynie, ale na dystansie 800 m kraulem. Indywidualnie stawała też siedem razy na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata.

 

100 m stylem klasycznym

 

Brytyjczyk Adam Peaty w finale uzyskał czas 57,13 i ustanowił rekord świata na 100 m stylem klasycznym w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Poprzedni najlepszy rezultat również należał do niego i był o 0,42 s gorszy. Drugi był Cameron van der Brugh z RPA, a trzeci Amerykanin Cody Miller.

 

To pierwszy olimpijski medal w karierze 21-letniego Brytyjczyka. Na imprezach rangi mistrzowskiej w tej konkurencji dominuje od dwóch lat. W Brazylii rekord świata poprawił po raz drugi. Wcześniej dokonał tego w sobotnich eliminacjach.

 

100 m stylem motylkowym

 

Szwedka Sarah Sjoestroem w finale uzyskała czas 55,48 i ustanowiła rekord świata na 100 m stylem motylkowym w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Poprzedni najlepszy rezultat również należał do niej i był o 0,16 s gorszy. Druga była Kanadyjka Penny Oleksiak - 56,46, a trzecia Amerykanka Dana Vollmer - 56,63.

 

To pierwszy olimpijski medal w karierze 22-letniej Szwedki. Wcześniej w tej konkurencji dwukrotnie zdobywała tytuł mistrzyni świata.

 

Rekord Polski

 

Kacper Majchrzak (Warta Poznań) czasem 1.46,30 ustanowił rekord Polski, ale nie zdołał awansować do finału pływackiego wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W półfinale został sklasyfikowany na 10. miejscu.

 

Poprzedni najlepszy rezultat w kraju również należał do Majchrzaka i był o 0,16 s gorszy. By znaleźć się w najlepszej ósemce należało popłynąć jeszcze o 0,07 s szybciej.

 

Najlepszy na tym etapie rywalizacji był Chińczyk Sun Yang - 1.44,63. Finał tej konkurencji odbędzie się w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego.

 

PAP