Rio: nie będzie powtórki z Londynu. Bogacka odpadła w eliminacjach; złoto dla Amerykanki

PAP/Adam Warżawa

Agnieszka Nagay i Sylwia Bogacka odpadły w kwalifikacjach olimpijskich zawodów strzeleckich w Rio de Janeiro. W konkurencji karabinu pneumatycznego na dystansie 10 m zajęły odpowiednio 29. i 40. miejsce. Złoty medal zdobyła amerykańska nastolatka Virginia Thrasher. To była pierwsza konkurencja, w której rozdano medale w Brazylii.

Zaledwie 19-letnia Thrasher okazała się lepsza od dwóch znacznie bardziej doświadczonych rywalek. Chinka Siling Yi broniła tytułu z Londynu, a jej rodaczka Li Du w tej konkurencji była najlepsza 12 lat temu w Atenach.

Polki wypadły słabo. Agnieszka Nagay i srebrna medalista z Londynu Sylwia Bogacka (Gwardia Zielona Góra) odpadły w kwalifikacjach. Zajęły odpowiednio 29. i 40. miejsce.

Nagay uzyskała 412,8 pkt, a Bogacka - 409,1.

Cztery lata temu w Londynie zawodniczka Gwardii Zielona Góra stanęła na drugim stopniu podium, a w 1996 roku w Atlancie igrzyska rozpoczęły się od złotego medalu w tej konkurencji Renaty Mauer.

Walka o medale

W sobotę w Rio de Janeiro sportowcy rywalizują o pierwszych 12 kompletów medali olimpijskich. Łącznie tego dnia przystąpi do rywalizacji 36 polskich sportowców. Walkę o miejsce na podium zapowiadają kolarze, na czele z Rafałem Majką.

Medale zostaną rozdane w siedmiu dyscyplinach: w judo (dwa finały), kolarstwie, łucznictwie, pływaniu (cztery finały), podnoszeniu ciężarów, strzelectwie (dwa finały) oraz szermierce.

Pierwsze mecze tenisistów

Jako pierwsi na kort wyszli w grze podwójnej Łukasz Kubot i Marcin Matkowski, którzy wygrali z duetem z Indii - Rohanna Bopanna, Leander Paes  6:4, 7:6 (8-6) i zameldowali się w 1/8 finału.

Agnieszka Radwańska zagra z Chinką Saisai Zheng, Magda Linette z Rosjanką Anastazją Pawliuczenkową.

Swoje mecze rozegrają również siatkarze plażowi Bartosz Łosiak i Piotr Kantor, a także tenisiści stołowi. Zaprezentuje się też jeździec Paweł Spisak, a w ringu pojawi się Igor Jakubowski. Na pływalni wystartują Filip Zaborowski, Wojciech Wojdak i Marcin Stolarski oraz kobieca sztafeta 4x100 m stylem dowolnym.

Świetny początek wioślarzy

Najliczniejszą grupę, która w sobotę rozpoczęła zmagania olimpijskie, stanowią wioślarze. Męska czwórka podwójna w składzie: Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz, Mirosław Ziętarski zajęła drugie miejsce w biegu eliminacyjnym wioślarskich regat olimpijskich w Rio de Janeiro i awansowała do finału. Wyścig wygrali Australijczycy.

Dwójka podwójna w składzie Magdalena Fularczyk Natalia Madaj wygrała swój bieg eliminacyjny i wystąpią w półfinale. Polki wygrały bardzo pewnie prowadząc od samego startu.

W konkurencji jedynek dobrze zaprezentował się Natan Węgrzycki-Szymczyk, który awansował do ćwierćfinału. Polak z czasem 7.12,43 zajął w swoim biegu eliminacyjnym drugą lokatę, wygrał Belg Hannes Obreno (7.09,06).

Węgrzycki-Szymczyk o awans do półfinału powalczy we wtorek. Kobieca czwórka podwójna w swoim biegu zajęła drugie miejsce za Niemkami i czeka je repasaż o awans do finału. Do rywalizacji czwórek podwójnych kobiet przystąpiło tylko siedem osad, dlatego automatyczny awans do finału uzyskali tylko zwycięzcy