Biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha przyznał, że sam pielgrzymował dziesięć razy z Warszawy na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka przypada w dzień przemienienia pańskiego.

 

Trzysta lat tradycji pielgrzymowania

 

Biskup Janocha pokreślił podczas homilii, że tradycję warszawskiej pielgrzymki zapoczątkowali pątnicy, gdy na ziemiach ówczesnej Polski w latach 1709-1711 wybuchła epidemia dżumy.

 

6 sierpnia to dla pielgrzymki data symboliczna, to tego dnia ponad trzysta lat temu doszło do wydarzenia, które zapoczątkowało tradycję. - W 1711 r., gdy w Warszawie szalała zaraza, grupa mieszkańców stolicy postanowiła wyruszyć pieszo do Matki Bożej na Jasną Górę, żeby uprosić ustanie zarazy. Wyszli z tego miejsca, gdzie dzisiaj stoimy, sprzed kościoła oo. Paulinów - powiedział bp. Janocha do zgromadzonych licznie pielgrzymów.

 

- Idąc wtedy na Jasną Górę nie zdawali sobie sprawy, że dają początek tradycji, w którą wpisuje się również tegoroczna pielgrzymka. Że szlak, który wytyczają, pielgrzymi będą przechodzić przez wieki, w czasie wolności, jak i zaborów i okupacji. Gdy w 1711 r. pielgrzymi wrócili do Warszawy zaraza ustała. I poszli następnego roku podziękować Matce Bożej - dodał bp Janocha.

 

Weterani w drodze na Jasną Górę

 

Przeor Klasztoru i kierownik Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej o. Marek Tomczyk powiedział, że w tym roku zdecydowana większość warszawskich pielgrzymów wyruszyła na Jasną Górę już po raz kolejny. Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest "Maryja bramą miłosierdzia".

 

- Wiele się dzieje w naszej ojczyźnie i mamy kilka ważnych intencji do przedstawienia Matce Bożej. Przede wszystkim dziękujemy za chrzest święty, przeżywamy 1050. rocznicę chrztu Polski, jubileusz miłosierdzia i będziemy jeszcze prosić o miłosierdzie dla naszej ojczyzny. Dziękujemy za Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie oraz za 60-lecie jasnogórskich ślubów narodów, które zapoczątkował ksiądz prymas Stefan Wyszyński - powiedział o. Tomczyk.

 

Bp Michał Janocha zaakcentował, że pielgrzymka ma kilka wymiarów. Pierwszy to wymiar indywidualny.

 

Każdy zanosi swoje troski

 

- Każdy pątnik idzie ze swoim życiem i swoimi problemami i słabościami. Drugi wymiar jest wspólnotowy, nie idę sam, wokół są mnie bracia i siostry, jestem, maleńką cząstką wielkiej wspólnoty pielgrzymów, która z kolei jest częścią wielkiego Kościoła - dodał.

 

Trasa pielgrzymki liczy 248 km, wędrówka trwa 9 dni i kończy się 14 sierpnia. O. Tomczyk powiedział, że w sobotę pielgrzymi dotrą do Tarczyna na Mazowszu. Na szlaku odwiedzają oni m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

 

Sezon pielgrzymek rozpoczęty w całym kraju

 

Z Warszawy w piątek i sobotę wyruszyło w sumie pięć pielgrzymek na Jasną Górę, m.in. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin "Totus Tuus", Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademickich Grup "17", Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

 

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Do Częstochowy dotrą wszystkie na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół.

 

PAP