Dominacja Pattersona nie jest zaskoczeniem. Amerykanin ma prawdziwą "fabrykę" powieści. W ubiegłym roku wydał 12 kilkusetstronicowych książek, co zdaniem fachowców oznacza, że większość z nich napisali pod jego kierownictwem anonimowi "ghost writerzy" (osoby, które za opłatą redagują teksty publikowane pod nazwiskiem zleceniodawcy), a Patterson tylko dał nazwisko na okładkę.


W dodatku uruchomił niedawno kolejny dochodowy projekt - pisanie i wydawanie tzw. BookShotów, czyli krótkich (do 150 stron) i tanich (do 5 dolarów) powieści dla osób, które przestają czytać ze względu na brak czasu. Według nieoficjalnych informacji pierwsze tytuły sprzedały się w nakładzie prawie 1 mln egzemplarzy.


Tylko jedna nowa osoba na liście


W tym roku w gronie najlepiej zarabiających pisarzy zadebiutowała brytyjska autorka Paula Hawkins. Jej debiutancką bestsellerową powieść "Dziewczyna z pociągu" od premiery w styczniu 2015 kupiło 11 mln osób.

 

paula


Zdaniem ekspertów, jeśli zapowiadany na jesień film na podstawie książki spotka się z dobrym przyjęciem, jest duża szansa, że autorka pojawi się w rankingu również w przyszłym roku.


Spada czytelnictwo, spadają dochody pisarzy


Czternaścioro najlepiej zarabiających pisarzy łącznie zarobiło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 269 mln dolarów. Rok wcześniej - najlepsza 14. zarobiła 331 mln dolarów, a w 2013 roku - 475 mln dolarów.


Według "Forbes'a" powodem spadających zarobków pisarzy jest zmniejszający się z roku na rok poziom czytelnictwa wśród dorosłych. Natomiast autorzy literatury dziecięcej i młodzieżowej (np. Jeff Kinney czy J.K. Rowling) cały czas utrzymują dobrą pozycję. Pomagają im nie tylko książki, ale też ekranizacje filmowe oraz sprzedaż gadżetów związanych z bohaterami czy wykreowanym przez pisarzy światem.


Ranking powstał w oparciu o szacunkowe zarobki ocenione na podstawie wyników sprzedaży książek w wersji drukowanej, elektronicznej i audiobooków. Wliczono też informacje o dochodach pisarzy ze sprzedaży praw do ekranizacji telewizyjnych i kinowych ich książek pozyskane od autorów, agentów, wydawców i ekspertów. Podano zarobki przed opodatkowaniem; nie odjeto również stawek agentów literackich, prawników i innych osób współpracujących z pisarzami.


Lista pisarzy , którzy od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku zarobili najwięcej (w dolarach amerykańskich)


1. James Patterson - 95 mln
2. Jeff Kinney - 19,5 mln
3. J.K. Rowling - 19 mln
4. John Grisham - 18 mln
5. Stephen King - 15 mln
Danielle Steel - 15 mln
Nora Roberts - 15 mln
6. E.L. James - 14 mln
7. Veronica Roth - 10 mln
John Green - 10 mln
Paula Hawkins - 10 mln
8. George R.R. Martin - 9,5 mln
Dan Brown – 9,5 mln
Rick Riordan – 9,5 mln

 

forbes.com, booklips.pl, polsatnews.pl; fot. YouTube/Politics and Prose