Prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej zamiast przewalutowania kredytów proponuje jedynie zwrot spreadów (różnica pomiędzy kursem kupna waluty, a kursem jej sprzedaży), czyli tylko części pobranych rat.

 

Prezydent okłamał Polaków

 

Lider Nowoczesnej pytany przez gospodarza programu "To Był Dzień", Marka Kacprzaka, czy jest dumny z decyzji prezydenta, odpowiedział, że "byłby dumny, gdyby prezydent nie kłamał".

 

- A okłamywał Polaków, zarówno w kampanii prezydenckiej, jak i później, gdy mówił, że na wszystko ich stać - stwierdził Petru. Dodał, że "gdyby prezydent miał trochę honoru, powinien przeprosić".

 

Banki powinny oddawać w ratach

 

Zdaniem Ryszarda Petru, który – jak podkreślił - od dawna był zwolennikiem zwrotu niesłusznie pobieranych spreadów, ich zwrot powinien być rozłożony na raty, "by koszt dla sektora bankowego został rozłożony na lata".

 

- Mam nadzieję, że mnie wysłuchają - zaznaczył lider Nowoczesnej.

 

Jego zdaniem szacunki, które przedstawia Kancelaria Prezydenta mówiące o kosztach zwrotu spreadów są nieprawdziwe.

 

- Mam prośbę do tych, którzy składają propozycje, aby dokładnie policzyli, bo to nie są 3-4 miliardy złotych, tylko około 10 miliardów złotych. Duża różnica, prawda? - stwierdził Ryszard Petru komentując propozycje Kancelarii Prezydenta.

 

Polsat News