Igrzyska (nie)rozpoczęte. Dziś do rywalizacji przystąpiły piłkarki

Sport
Igrzyska (nie)rozpoczęte. Dziś do rywalizacji przystąpiły piłkarki
PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Środowy mecz piłkarski kobiet Szwecja - RPA na Stadionie Olimpijskim, zakończony zwycięstwem drużyny z Europy 1:0, rozpoczął sportowe zmagania w igrzyskach w Rio de Janeiro. W czwartek rusza turniej futbolistów. Oficjalna ceremonia otwarcia odbędzie się 5 sierpnia.

Bramkę dla "Trzech Koron" w inauguracyjnym spotkaniu (grupa E) zdobyła w 76. minucie Nilla Fischer. Pierwszego dnia zaprezentują się wszystkie kobiece drużyny - odbędzie się jeszcze pięć meczów. Od godz. 20 polskiego czasu Kanada gra w Sao Paulo z Australią, o 21 w Rio de Janeiro Brazylia spotka się z Chinami, o 23 w Sao Paulo Zimbabwe z Niemcami, o północy w Belo Horizonte USA z Nową Zelandią, a o 3 w nocy - również w Belo Horizonte - Francja z Kolumbią.

 

W gronie pań mocne powinny być występujące w grupie E gospodynie, na czele z pięciokrotnie uznaną za najlepszą piłkarkę świata Martą Vieirą da Silvą, znaną bardziej jako Marta. Tradycyjnie bardzo silne wydają się także Amerykanki (grupa G), triumfatorki z 1996, 2004, 2008 i 2012 roku. W składzie mają m.in. utytułowaną bramkarkę Hope Solo oraz najlepszą na świecie w 2015 roku Carli Lloyd.

 

W turnieju piłkarskim kobiet wystąpi 12 drużyn, a wśród mężczyzn - 16. Mecze odbędą się na siedmiu stadionach w sześciu miastach: w Rio de Janeiro (Maracana oraz Stadion Olimpijski), Sao Paulo, Belo Horizonte, Brasilii, Manaus i Salvadorze. Finał piłkarek zaplanowany jest na 19 sierpnia na Maracanie, a panów dzień później na tym samym obiekcie.

 

Z Polaków pierwsza wystąpi Karina Lipiarska-Pałka. Łuczniczka jeszcze przed oficjalnym otwarciem igrzysk 5 sierpnia (godz. 18 czasu warszawskiego) będzie rywalizować w zawodach indywidualnych. Ceremonia otwarcia odbędzie się o godzinie 1:00 w nocy z piątku na sobotę.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze