Warszawa: Ponad 410 tys. użytkowników miejskich rowerów

Polska
Warszawa: Ponad 410 tys. użytkowników miejskich rowerów
Flickr/grotos

Ponad 400 tys. zarejestrowanych użytkowników i przeszło siedem milionów wypożyczeń - to bilans czterech lat funkcjonowania w Warszawie systemu miejskich rowerów Veturilo. W tym roku do grona "miejskich rowerzystów" dołączyło prawie 55 tys. osób.

Miejskie wypożyczalnie rowerów wystartowały 1 sierpnia 2012 r. Nazwa - Veturilo - została wybrana przez internautów. W języku esperanto oznacza ona transport, środek transportu i trenowanie.

 

Na początku mieszkańcy mogli korzystać z tysiąca rowerów zgromadzonych na 55 stacjach Veturilo oraz z 11 wypożyczalni na Bemowie, gdzie dzielnicowa sieć wypożyczalni działała już wcześniej. Obecnie Veturilo to 205 wypożyczalni i ponad 3 tys. rowerów. W tym sezonie, od marca, do grona zarejestrowanych użytkowników dołączyło prawie 55 tys. osób, a wszyscy skorzystali z miejskich rowerów w sumie prawie 1,3 mln razy.

 

Rower co 11 sekund

 

ZDM chwali się, że w tym roku rower w systemie Veturilo był wypożyczany średnio co niecałe 11 sekund. Na przestrzeni ostatnich czterech lat najaktywniejszy użytkownik skorzystał z miejskich rowerów ponad trzy tysiące razy. Tegoroczny lider od 1 marca dokonał prawie 600 wypożyczeń. Do najpopularniejszych stacji należą Niepodległości – Batorego, Rondo Waszyngtona oraz Plac Wileński. Najczęściej użytkowaną trasą jest zaś odcinek pomiędzy ul. Batorego a ul. Banacha prowadzona przez Pole Mokotowskie.

 

Rowery wypożyczają nie tylko Polacy, wśród obcokrajowców najwięcej użytkowników to Niemcy - 14 tys. osób. W systemie zarejestrowane są osoby m.in. z Nikaragui, Palau, Indonezji, Jamajki i ponad 100 innych krajów.

 

Nowy system wypożyczania

 

Miasto przygotowuje się do wprowadzenia zmian w systemie miejskich rowerów; chce to zrobić przy okazji wyboru nowego operatora. Dziesięć stacji z rowerami elektrycznymi, sześć z rowerami dla dzieci, ok. 40 tandemów i nowe terminale. W sumie 300 stacji i 4,3 tys. rowerów – tak ma wyglądać nowy system wypożyczalni rowerów, który wystartuje od 2017 r.

 

PAP

zdr

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze