W województwach świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, opolskim i wschodniej części woj. dolnośląskiego spodziewane są silne burze z gradem. Najgorzej sytuacja ma wyglądać w województwie dolnośląskim, gdzie poziom wód może przekroczyć stan ostrzegawczy.


Spodziewane burze są miejscowe o średnim natężeniu, podczas których deszcz może być ulewny oraz połączony z porywistym wiatrem i gradem. Podczas burz może spaść 30 mm deszczu (lokalnie do 50 mm) w ciągu godziny, grad o średnicy do 3 cm, a wiatr w porywach osiągać do 90 km/h.

 

twojapogoda.pl

 

Zagrożenie dla życia i zdrowia


Należy pamiętać, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach. Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych. Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi. Nie należy też opuszczać samochodu, sprawdzić tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.

 

Amatorzy sportów wodnych powinni zejść na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy. Biwakujący nad brzegami jezior czy rzek powinni natychmiast przenieść obóz w bezpieczniejsze miejsce. Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też schronienie się przed burzą np. pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina oraz przebywanie pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.


twojapogoda.pl. polsatnews.pl