Tramwaj Papieski będzie woził mieszkańców na ulicach Krakowa

Polska
Tramwaj Papieski będzie woził mieszkańców na ulicach Krakowa
PAP/Marcin Obara

Papal tram - Tramwaj Papieski wyjechał w piątek po południu na ulice Krakowa, kursuje na linii nr 8 - poinformował PAP rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk. Papież Franciszek jechał nim w czwartek z krakowskiej kurii na Błonia.

Biało-żółty tramwaj woził będzie mieszkańców i pielgrzymów na linii nr 8. Nie będzie przemalowywany, choć krakowskie tramwaje są niebieskie.

 

Jak poinformował Garncarczyk, po Światowych Dniach Młodzieży tramwaj będzie jeździł na innych liniach: 4, 50, 52.

 

 

W czwartek papież jechał tym tramwajem z Franciszkańskiej na Błonia, na spotkanie z młodzieżą; wraz z nim jechało m.in. kilkanaścioro młodych osób niepełnosprawnych z opiekunami.

 

Papieżowi wręczono specjalny bilet - kartę miejską z jego zdjęciem i miniaturę tramwaju, którym jechał - jedyny na świecie taki egzemplarz. Pamiątkowe bilety pasażera otrzymali wszyscy, którzy towarzyszyli papieżowi.

 

Pracownicy MPK podarowali także papieżowi intencję mszalną - zamówili mszę w intencji Franciszka w sanktuarium w Łagiewnikach, w ostatnim dniu Roku Miłosierdzia.

 

W czwartek, po przyjeździe na miejsce Franciszek podszedł do motorniczych, przywitał się z nimi i przekazał im pamiątkowe różańce.

 

 Dwóch motorniczych, którzy jechali wraz z papieżem, to Krzysztof Torba i Bogdan Wietki; zostali wybrani spośród 625 motorniczych, których zatrudnia krakowski przewoźnik.

 

- Dla mnie to niesamowita sytuacja, której nawet nie próbowałem sobie wyobrazić. (...) Czy zaskoczyła mnie informacja o tym, że ojciec święty chce na spotkanie z młodzieżą pojechać tramwajem? Powiem szczerze, że gdy oglądam relacje z przemówień i różnych wizyt ojca świętego, to wydaje mi się, że dla tego papieża jest to coś naturalnego, że pojedzie tramwajem, tak jak inni mieszkańcy Krakowa - mówił Krzysztof Torba, cytowany w komunikacie MPK.

 

- Moją pierwszą reakcją na informację, że mogę poprowadzić tramwaj, w którym będzie podróżował papież Franciszek była myśl, że na tak niezwykłe wyróżnienie chyba sobie nie zasłużyłem. (...). Nic lepszego nie mogło mnie już spotkać - przyznał Bogdan Wietki.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze