Według Reutera zainteresowane kupnem czołowego sprzedawcy internetowego w Polsce  są także rodzime podmioty, jak grupa Wp.pl kontrolowana przez Innova Capital, a także Onet.pl z grupy Ringier Axel Springer.

 

Jak podają informatorzy agencji, transakcja miałaby być sfinalizowana jeszcze w tym roku. Na razie żadna z wymienionych firm nie odniosła się do tej informacji.

 

Zdaniem cytowanego przez Reutera eksperta "przejęcie Allegro umożliwi serwisowi konkurowanie nie tylko na polskim rynku lokalnym, ale również w całym regionie". "W wyścigu o przejęcie platformy trudno będzie jednak przebić ofertę, jaką złoży eBay czy Alibaba" - ocenił.

 

Coraz większe zainteresowanie e-sprzedażą

 

Allegro to najpopularniejszy serwis aukcyjny we wschodniej Europie, którego używa miesięcznie ponad 14 mln osób. Dziennie sprzedaje się na nim blisko 900 tysięcy przedmiotów. Platforma została założona w 1999 roku w Poznaniu przez Grupę Allegro, która należy do Naspers, południowoafrykańskiego giganta z branży e-commerce i mediów elektronicznych.

 

Naspers to firma wyceniania na prawie 67 miliardów dolarów. Inwestuje głównie w biznesy internetowe na rynkach rozwijających się. Jest właścicielem m.in. rosyjskiego serwisu Mail.ru. W Polsce należą do niego takie serwisy jak Ceneo.pl, OLX.pl, otoDom.pl, otoMoto.pl i PayU.pl.

 

W Polsce działa obecnie ok. 22 tys. sklepów internetowych. Według prognoz Boston Consulting Group w tym roku na zakupy w sieci Polacy wydadzą już 45 mld zł, czyli ponad 20 proc. więcej niż w roku ubiegłym.  

 

Reuter, Forbes.pl