"Tram del Papa" - tak papież dojechał na Błonia

Polska
"Tram del Papa" - tak papież dojechał na Błonia
Polsat News/ TVP S.A./PAP/Jacek Turczyk

Papież Franciszek przybył w czwartek po południu na krakowskie Błonia, entuzjastycznie witany przez tłumy wiernych. W przejeździe tramwajem towarzyszyła mu niepełnosprawna młodzież. Na Błoniach Franciszek powita młodych ludzi z całego świata przybyłych na Światowe Dni Młodzieży.

Przejazd tramwajem to nawiązanie do czasów, kiedy kard. Jorge Bergoglio podróżował po Buenos Aires korzystając z komunikacji miejskiej. To także zwrócenie uwagi na ekologiczną formę transportu; papież w swojej encyklice „Laudato Si” podkreśla, że troska o środowisko naturalne jest ważna.

 

Biało-żółty tramwaj ozdobiony jest hasłem ŚDM "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", w różnych językach. Na przednim wyświetlaczu jest napis "TRAM DEL PAPA".

 

  

W tramwaju Franciszkowi towarzyszyło kilkanaście osób niepełnosprawnych, m.in. podopieczni Stowarzyszenia Klika wraz z opiekunami. Poza nimi są tylko najbliżsi współpracownicy papieża oraz motorniczy i obsługa techniczna.

 

  

Tramwaj zatrzymał się w okolicach przystanku przy Parku Jordana. Tam papież przesiadł się do papamobile, którym objeżdża sektory.

 

Kard. Dziwisz przywita wiernych

 

Po dotarciu do ołtarza głównego papież zajmie przygotowane dla niego miejsce. Przemówienie powitalne wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przedstawiciele młodzieży, którzy mają nawiązać do poprzedniego spotkania w Rio. Młodzi wręczą papieżowi oraz kardynałom Stanisławowi Ryłce, przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Świeckich, i Stanisławowi Dziwiszowi plecaki pielgrzyma.

 

W krótkiej tanecznej animacji, w tańcu krakowskim, w który wkomponują się inne tańce świata, symbolicznie przedstawiona zostanie gościnność miasta Krakowa wobec młodzieży z całego świata. Krakowiaka zatańczy kilkanaście par w strojach krakowskich. Do nich dołączą tancerze w strojach z różnych krajów, którzy przedstawią narodowe tańce ze świata (motyw afrykański, tango argentyńskie oraz taniec indyjski). Na zakończenie wszystkie pary wykonają krakowiaka, towarzyszyć im będzie Lajkonik.

 

 

Zgodnie z tradycją papieża powitają w procesji z flagami reprezentanci wszystkich kontynentów i państw uczestniczących w wydarzeniu. Będą oni nieśli także wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów. Rozpoczną przedstawiciele Afryki (św. Józefina Bakhita), potem pójdą mieszkańcy Ameryki Południowej (bł. Irma Dulce), Ameryki Północnej (św. Damian De Veuster z Molokai), Azji (bł. Matka Teresa z Kalkuty) i Australii z Oceanią (św. Maria MacKillop). Procesję zamkną reprezentanci Europy niosący wizerunek św. Wincentego a Paulo. Młodzi z każdego z kontynentów zaprezentują wizerunek swojego świętego Franciszkowi.

 

Czytanie Ewangelii poprzedzi krótka animacja "Młodzi także są zaproszeni do świętości", wspominająca młodych świętych oraz wskazująca uczestnikom ŚDM, że także oni mogą pójść tą drogą. Wśród świętych są zarówno osoby świeckie jak i zakonne, przedstawiciele różnych kontynentów, kultur i grup społecznych.

 

Po obu stronach baldachimu pojawią się postaci świętych w historycznych kostiumach. Pojawi się także, w formie tweeta, hasło danego świętego, zapraszające młodych do jego naśladowania. Święci ustawią się na schodach, od dołu do góry, w następującej kolejności: św. Agnieszka (291 - 304), św. Jadwiga Królowa (1374 - 1399), św. Dominik Savio (1842 - 1857), św. Kizito (1872 - 1886), św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873 - 1897), bł. Pier Giorgio Frassatti (1901 - 1925), św. Maria Goretti (1890 - 1902), bł. Jose Sanchez del Rio (1913 - 1928), bł. Zbigniew Strzałkowski (1958 - 1991) oraz bł. Michał Tomaszek (1960 - 1991).

 

Święci ci przekażą z rąk do rąk Ewangeliarz, z którego diakoni odczytają Ewangelię. Ewangelia będzie odczytana w dwóch obrządkach: rzymskokatolickim oraz bizantyjskosłowiańskim. Po odczytaniu księgi zostaną przekazane młodym ubranym w jeansy i koszulki ŚDM. Będzie to znak, że młodzi powinni być kolejnymi ogniwami w sztafecie świętości.

 

Papież Franciszek wygłosi homilię. Pierwsze spotkanie papieża z uczestnikami ŚDM zakończy Modlitwa Pańska Pater Noster i błogosławieństwo Ojca Świętego, po którym opuści on Błonia.

 

Transmisja z Krakowa dostępna tutaj.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie