Jak dodał, papież oprócz wątków duszpasterskich poruszył też "problem emigracji". "Wskazał, że jest to także wielkie wyzwanie dla Kościoła" - zaznaczył Nycz.

 

Kardynał nie chciał ujawniać szczegółów rozmowy z Franciszkiem. Podkreślił jednak, że spotkanie odbyło się w "duchu dialogu".

 

Jak mówił, papież Franciszek podczas swojego powitalnego przemówienia powiedział, że "potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu oraz solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, m.in. do bezpiecznego wyznawania swojej wiary".

 

"Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu, solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary" - przytaczał słowa papieża kard. Nycz. Jak mówił, Franciszek oceniał, że należy też zabiegać o współpracę i koordynację na poziomie międzynarodowym - w celu znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen, które zmuszają wielu ludzi do opuszczenia swoich domów i ojczyzny.

 

Abp Gądecki: witamy Cię z największą radością

 

Na początku pielgrzymki - my polscy biskupi - pragniemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność za Twoją troskę o ludzkość, o Kościół, o naszą Ojczyznę - powiedział w środę przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas spotkania hierarchów z Franciszkiem.

 

"Witamy Cię w Polsce z największą radością. Witamy w duchu głębokiej wiary, jako Piotra naszych czasów, którego zadaniem jest troska o jedność, całość i nierozerwalność nauki Chrystusa. Na początku tej pielgrzymki - my polscy biskupi - pragniemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność za Twoją troskę o ludzkość, o Kościół, o naszą Ojczyznę" - powiedział abp Gądecki. Przemówienie zostało opublikowane na stronie internetowej KEP.

 

Duchowny wskazał, że wizyta papieża w Polsce przypada na czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. "Przypada w czasie łaski, w którym możemy jeszcze intensywniej skierować nasz wzrok ku miłosierdziu Boga po to, aby następnie stać się świadkami miłosierdzia, stać się skutecznym potwierdzeniem jego działania w świecie. Aby wyjść na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga wszystkim, tak wierzącym, jak i tym, którzy są daleko" - mówił hierarcha.

 

Zaznaczył, że Kościół w Polsce czuje szczególną odpowiedzialność w tym względzie. "Orędzie miłosierdzia jest bowiem mocno związane z córką naszego narodu, św. Faustyną Kowalską, a także ze świętym papieżem Janem Pawłem II, którzy - przez swoje życie i pisma - przybliżali nam jego wartość" - powiedział.

 

ŚDM to "nie jest rodzaj festiwalu rockowego"

 

Wskazał, że głównym celem pielgrzymki Franciszka są Światowe Dni Młodzieży.

 

"Nie jest to rodzaj festiwalu rockowego ani jakaś odmiana współczesnej kultury młodzieżowej. Światowe Dni Młodzieży to owoc +długiej zewnętrznej i wewnętrznej drogi duchowej+. To owoc drogi, dzięki której uczymy się, że szczęście, które może się wyrażać na wiele sposobów, jest osiągalne tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie kochać. Szczęście bowiem jest zawsze kwestią miłości" - powiedział duchowny.

 

Abp Gądecki poprosił Ojca Świętego by zachęcił młodzież przybywającą ze wszystkich kontynentów do Krakowa a także wszystkich, którzy gromadzą się wokół Piotra naszych czasów do wytrwałego kroczenia drogą miłosierdzia.

 

PAP