Turecki Dyrektoriat Spraw Religijnych (Diyanet) to stojąca najwyżej w hierarchii instytucja religijna Turcji, która sprawuje władzę nad wszystkimi meczetami i imamami; według jej wtorkowego komunikatu pracę straciło 1112 osób; są wśród nich miedzy innymi kaznodzieje i nauczyciele Koranu.

 

Zwolennicy Gulena

 

Jak przypomina Reuters Ankara oskarża o zorganizowanie nieudanego puczu zwolenników muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena; jest ich szczególnie wielu wśród duchownych, sędziów i nauczycieli, a także w organizacjach charytatywnych oraz mediach.

 

W poniedziałek tureckie władze wydały nakazy aresztowania 42 dziennikarzy. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegał wcześniej, że "media popierające zamach stanu, niezależnie czy chodzi o media audiowizualne czy inne, zapłacą za to cenę".

 

Również w Turkish Airlines

 

W poniedziałek linie lotnicze Turkish Airlines poinformowały o zwolnieniu 211 pracowników, powołując się na ich związki z ugrupowaniem Gulena.

 

W następstwie udaremnionego puczu od 16 lipca w Turcji tymczasowo aresztowano ponad 11 tys. osób, a 5,8 tys. zostało zatrzymanych - wynika z niedzielnego bilansu. W trakcie puczu śmierć poniosło co najmniej 270 osób.

 

PAP