Prace na groźnym zakręcie drogi krajowej nr 47 w Chabówce zostały przeprowadzone 22 i 23 lipca. Drogowcy położyli tam poprzeczne pasy, które mają zmusić kierowców do zmniejszenia prędkości.

 

Pasy akustyczne i znaki

 

- Zostały wykonane pasy akustyczne przy dojeździe do ostrego zakrętu. Mają one ostrzegać kierowców o możliwym niebezpieczeństwie i skłaniać ich do zmniejszania prędkości. Pasy namalowane są na odcinku prostym przed łukiem, żeby nie powodować zagrożenia wpadnięcia w poślizg pojazdów - poinformowała rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA, Iwona Mikrut-Purchla.

 

To nie koniec prac drogowców na tym odcinku.

 

- Pozostałe prace - kolejne pasy i oznakowanie pionowe - zostaną wykonane w pierwszej połowie sierpnia - poinformowała Iwona Mikrut-Purchla.

 

Zdaniem GDDKiA zmiany są niezbędne ze względu na narastający problem z wypadkami na tym odcinku DK 47, których przyczyną jest nieprzestrzeganie istniejących ograniczeń prędkości. Na krętych odcinkach zakopianki przybędzie jeszcze pasów akustycznych malowanych na jezdni grubowarstwowo - w tym przypadku mają one 5 mm grubości. Przybędzie także znaków z ograniczeniem prędkości. Na zakrętach pojawi się podwójna linia ciągła.

 

Na "patelniach" giną motocykliści

 

Od 2009 roku zginęło na "patelniach" 9 motocyklistów. Do ostatniego wypadku doszło 1 lipca wieczorem. Motocykl wypadł z drogi i uderzył w barierę energochłonną. 25-letni kierowca został ciężko ranny i zmarł w szpitalu.

 

Wcześniej do podobnego wypadku doszło w kwietniu. Mężczyzna stracił panowanie nad motorem i uderzył w bariery rozdzielające pasy ruchu. W ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala. Lekarzom nie udało się go uratować.

 

Na tym odcinku "zakopianki" wielokrotnie organizowane były zloty, podczas których kierujący motocyklami bili rekordy przejazdu. Na stronach internetowych w mediach społecznościowych pojawiały się również rankingi tych przejazdów.

 

polsatnews.pl