Szydło: w tym trudnym czasie wsłuchajmy się w słowa Jana Pawła II

Polska
Szydło: w tym trudnym czasie wsłuchajmy się w słowa Jana Pawła II
Polsat News

Mam nadzieję, że w trudnym czasie, kiedy jest tyle wydarzeń, które nas martwią, wsłuchamy się w słowa Jana Pawła II "Nie lękajcie się", którymi papież dodał kiedyś otuchy polskiemu narodowi - mówiła premier Beata Szydło podczas otwarcia Parku Miłosierdzia w Sanktuarium Świętego Jana Pawła w Łagiewnikach.

Jak podkreśliła premier, uroczystość, która odbywa się w przeddzień Światowych Dni Młodzieży, ma znaczenie symboliczne - Jadąc do Łagiewnik po drodze spotykałam roześmiane grupy pielgrzymów - pielgrzymi są już w Polsce: cieszą się, bawią, spotykają, modlą - mówiła.

 

- Cieszymy się, że jesteście, zapraszamy, przyjeżdżajcie czekamy na was. Światowe Dni Młodzieży to będzie piękny i bezpieczny czas. Wierzę w to głęboko, że da nam wielką naukę, która "odmieni oblicze tej ziemi" - mówiła premier do pielgrzymów.

 

"Nie lękajcie się"

 

Szefowa rządu przypomniała wezwanie Jana Pawła II: "Nie lękajcie się". Mam nadzieję, że w dzisiejszym bardzo trudnym czasie, kiedy jest tyle różnego rodzaju niebezpieczeństw, wydarzeń, które nas martwią, wsłuchamy się w te słowa, którymi papież dodał kiedyś otuchy polskiemu narodowi - mówiła.

 

- Mam nadzieję, że wsłuchamy się w głos ojca świętego Franciszka i wsłuchamy się w głos Jana Pawła II, który cały czas jest z nami; patronuje nam i jego nauka, jego myśli; to jest ta ogromna wartość, ogromne bogactwo, które dla nas, dla polskiego narodu i dla wszystkich wierzących na świecie, dla naszych gości w Polsce są niezwykle istotne - powiedziała premier.

 

"Abyśmy byli jedno"

 

Zwracając się do wolontariuszy, którzy pomagali w sadzeniu drzew w Parku Miłosierdzia, Szydło podkreśliła, że to jest ich święto i czas. - Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla was. Chcemy razem z wami spotykać się, rozmawiać, bawić się i uczyć się tego, o czym mówił Jan Paweł II, tego, o czym mówi ojciec święty Franciszek - żebyśmy byli razem, żebyśmy byli jedno i żebyśmy potrafili w tym trudnym świecie odnajdować przede wszystkim dobro - zaznaczyła.

 

Według niej stworzenie parku w Centrum Jana Pawła II ma znaczenie symboliczne - tu widoczna jest troska o to, żeby "nauczanie papieża Polaka, wielkiego świętego, cały czas płynęło do ludzi, płynęło w świat". - Wszyscy jesteśmy z pokolenia JP2, Jan Paweł II wywarł na nas ogromne wrażenie. Chcemy mieć cały czas w sercu słowa Jana Pawła II "nie lękajcie się" - nie lękamy się, chcemy pokonywać trudności, chcemy iść do przodu, chcemy być razem, uczyć się wzajemnie miłości i pomagać sobie w trudnych czasach - zaznaczyła Szydło.

 

"Realizujemy nauczanie papieża Franciszka o szacunku do natury"

 

Uczestniczący w uroczystości sadzenia drzewek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaproponował, aby patronem parku został papież Franciszek. - Słyszałem, że nazywacie to miejsce Parkiem Miłosierdzia. A ja jeszcze dodam Park Miłosierdzia papieża Franciszka - podkreślił kard. Dziwisz, nawiązując do faktu, że sanktuaria w krakowskich Łagiewnikach odwiedzi papież podczas pielgrzymki do Polski.

 

- Papież Franciszek upomniał się o szacunek do natury, więc tutaj realizujemy tę myśl i to nauczanie ojca świętego i pragniemy szanować naturę, a jednocześnie tworzyć te piękne parki, lasy dla naszego dobra i przyszłości - powiedział kardynał. Nawiązał równocześnie do encykliki Franciszka "Laudato si".

 

Dodał, że park cisów, który powstanie "będzie przypominał Jana Pawła II i historię tego miejsca". - Nasiona poświęcił Benedykt XVI. Dlatego łączy nas ta pamięć papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI - zaznaczył.

 

Nasiona najstarszego cisa w Polsce

 

Pierwsze drzewka w Parku Miłosierdzia, który powstanie przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie - kilkadziesiąt cisów - zostało posadzonych przez wolontariuszy ŚDM z całego świata. Towarzyszyli im m.in. premier Szydło, kard. Dziwisz, minister środowiska Jan Szyszko wraz ze swoim odpowiednikiem z Włoch.

 

Z inicjatywą założenia Parku Miłosierdzia na pamiątkę Światowych Dni Młodzieży 2016 i spotkania młodych z papieżem Franciszkiem wystąpili leśnicy. Pierwsze drzewka to sadzonki wiecznie zielonego drzewa, jakim jest cis pospolity. Sadzonki te wyrosły z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI. Wyhodowali je leśnicy z Nadleśnictwa Syców na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

 

Nasiona pochodziły z blisko 800-letniego, najstarszego owocującego cisa w Polsce, rosnącego na terenie opactwa cystersów w Henrykowie koło Ząbkowic. Leśnicy zebrali nasiona z tego cisa i w 2012 roku, podczas ogólnopolskiej pielgrzymki leśników, zawieźli je do Watykanu, gdzie podczas audiencji generalnej papież Benedykt XVI je poświęcił.

 

Jak podkreślają przedstawiciele Lasów Państwowych, wybór drzewa, z którego leśnicy zebrali nasiona, nie był przypadkowy. W 2000 roku Polskę odwiedził ówczesny kardynał Joseph Ratzinger. W ramach tej wizyty przebywał w henrykowskim opactwie cystersów, gdzie oglądał sędziwe cisy.

 

W trakcie uroczystości w Parku Miłosierdzia odsłonięto i poświęcono także pamiątkowy kamień z okolicznościową tablicą. Dwutonowy głaz w kształcie łzy, wydobyto ze stoków góry Wdżar w Kluszkowcach, położonej w paśmie przejściowym między Pieninami a Gorcami w Małopolsce. Głaz został zwieńczony miniaturą krzyża z Giewontu.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze