Informacja o fałszywym wolontariuszu dotarła do policji w sobotę od prawdziwych wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży. Ubrany w koszulkę z logo ŚDM młody mężczyzna przedstawiał się jako ochotnik kwestujący na rzecz organizacji międzynarodowego zjazdu młodzieży katolickiej.

 

Funkcjonariusze zabezpieczyli u niego zaplombowaną puszkę z datkami wraz z kompletem naklejek z wizerunkiem papieża Franciszka.

   

Jak ustalili policjanci, zatrzymany chłopak został zatrudniony firmie, która na co dzień zajmuje się sprzedażą materiałów biurowych, w tym naklejek. Jego zadaniem było zbieranie datków, a w zamian za złożoną "ofiarę" darczyńca otrzymywał pamiątkową naklejkę w kształcie serca z logo ŚDM.

 

Pomysłodawcą oszustwa okazał się właściciel firmy, która zatrudniła na okres ŚDM młode osoby, w większości niepełnoletnie.

 

W samochodzie właściciela tej firmy policjanci zabezpieczyli kilkanaście puszek wypełnionych gotówką, zebraną przez inne osoby, które już wcześniej kwestowały w centrum Krakowa. Było tam także kilkanaście tysięcy naklejek z wizerunkiem ojca świętego.

 

Na puszkach wykonany był napis: KWESTiA, który sugerował zbiórkę pieniędzy.

 

Pracownicy firmy informowali pielgrzymów, że zbierają środki na organizację ŚDM.

 

Policjanci ustalają, jak dużą kwotę mogły zebrać kwestujące osoby i od jak długiego czasu datki zbierane były na terenie Krakowa.

 

PAP